Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Освобождаване на лице след връщане от майчинство, започнато по време на изпитателен срок

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Майките по време на майчинство, ако не е минал изпитателния им срок и се върнат след 2 г., ще се ползват ли от закрила по КТ заради изпитателния срок? Дали важи и по кой член може да бъде освободена?


Отговор:
Съгласно чл. 70, ал. 4 от КТ, в срока на изпитване не се включва времето, през което работникът/ служителят е бил в законоустановен отпуск или поради други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът. Във Вашия случай това означава, че след като минат 2-те години майчинство, срокът за изпитване продължава да тече и договорът може да бъде прекратен на основание чл. 71, ал. 1 от КТ без предизвестие. Майките се ползват със закрила на основание чл. 333, ал. 1 от КТ и важи само при прекратяване на трудовия договор на следните основания: чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 от КТ. При прекратяване на трудовите правоотношения с майка на основания различни от посочените в чл. 333, ал. 1 от КТ те не се ползват от закрила.
 
С уважение:

 
Още за освобождаване:

 
Нормативна рамка

КТ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x