Заплащане на труд при 6-месечен график СИРВ

Красимира Гергева Екперт
на 14 Февр 2022
Въпрос:
Работим на 6-месечен график СИРВ със следното разпределение на смените: Първа смяна - от 07 до 19 часа, втора смяна - от 19 до 7 часа, редовна смяна от 08 до 16:45 часа. Разпределението на графика е следното: от 01-ви януари до 30-ти юни, от 01-ви юли до 31-ви декември. Така направената организация е наложена от естеството на работа – активен отоплителен сезон от октомври до април. Графикът се изготвя предварително за всеки един шестмесечен период – целеви график. Поради наличието на различни събития, които не могат да бъдат предвидени за толкова дълъг период – отпуски, болнични - графикът се променя всеки месец, понякога няколко пъти в месеца – фактически график. Практическият ефект от такива промени в графика е следният: сътрудници, които не е предвидено първоначално да бъдат на работа, биват извикани да работят понякога с много кратко време за известяване. Досегашната практика е при промяната тяхното работно време да бъде включено в графика и съответно да влезе в 6-месечната калкулация, като е възможно допълнителната работа да бъде компенсирана или заплатена като извънреден труд в края на периода. Краткият срок на известяване, както и възможното компенсиране отлагане на заплащането до 6 месеца, породиха искания такива промени да бъдат заплащани като извънреден труд в края на текущия месец, като се извадят от баланса. Извън тези казуси, във връзка с отстраняване на настъпили аварии или възникнала производствена необходимост, се налага полагане на труд за част от работна смяна, за което отново възниква искане за заплащане като извънреден труд извън баланса на сумираното работно време. Доколко така поставените искания имат законово основание и има ли риск от санкции при изпълнението или неизпълнението им. Възможно ли е чрез други средства да се постигне желаният ефект? Няколко примера: Колежка е на редовна смяна - до 16:45. Поради производствена необходимост тя трябва да остане да работи до 18:00. Как трябва да се отрази и заплати този труд? Колега е в почивка. Във връзка с възникнала авария той трябва да участва в отстраняването 3 часа - това не е пълна смяна. Дейността е топлофикационно дружество. Съгласно браншовия колективен трудов договор – браншовата камара на енергетиците в България, допустимо е периода на СИРВ да бъде 6 месеца.
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Заплащане на труд при 6-месечен график СИРВ
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Заплата
19Септ2023
Актуализация на заплатата и ползване на платен годишен отпуск от служителка, която се връща на работа след майчинство
от Красимира Гергева
на 19 Септ 2023
07Септ2023
Недеклариране на на пенсия от лице с наложен запор
от проф. д-р Любка Ценова
на 07 Септ 2023
16Авг2023
Отказ за изплащане на възнаграждение с увеличение за учител на срочен трудов договор
от Аспасия Петкова
на 16 Авг 2023
12Юни2023
База за изчисляване на възнаграждение за платен годишен отпуск и обезщетения
от доц. д-р Андрей Александров
на 12 Юни 2023
26Май2023
Допълнителни трудови възнаграждения за постигнати трудови резултати
от доц. д-р Андрей Александров
на 26 Май 2023