Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Задължителни осигурителни вноски за самостоятелно заети лица, които се движат в рамките на Европейския съюз - част 5

Димитър Бойчев Отговор, предоставен от
Димитър Бойчев
Дейност като заето и самостоятелно заето лице в различни  държави–членки

Лице, което е обичайно заето и самостоятелно заето на територията на две или повече държави–членки е обхванато от законодателството на държавата–членка, в която се извършва дейността като заето лице (основание чл. 13(3) от Регламент (ЕО) № 883/2004).

Лицата, които осъществяват дейност като заети и самостоятелно заети в различни  държави–членки, са задължени да уведомят компетентната институция на държавата–членка, в която пребивават по смисъла на регламентите. Тези от тях, които пребивават в България, са задължени да уведомят компетентната териториална дирекция на НАП. Уведомяването се извършва чрез подаване на формуляр по образец Окд-240 – заето и самостоятелно заето лице  на територията на две или повече държави-членки.

На първо време институцията на държавата-членка по пребиваване на лицето определя приложимото законодателство и уведомява институциите на всички държави-членки по трудова заетост за временното определяне или директно осъществява контакт с въпросните институции, за да се намери взаимно съгласие по отношение на приложимото законодателство. Първоначално определеното законодателство може да е различно от това на държавата-членка по пребиваване на лицето. Временното определяне се превръща в окончателно при условие, че в срок от два месеца след информирането на институциите някоя от тях не възрази, освен ако законодателството вече не е окончателно определено въз основа на взаимно съгласие.

Още по темата: 

Законодателството, което е определено като приложимо, се удостоверява с формуляр A1. Документът доказва принадлежността на лицето към системата за социална сигурност на държавата-членка, чието законодателство е приложимо и респективно, че за него не се дължат осигурителни вноски по законодателството на други държави-членки. Документът не се издава по инициатива на компетентната институция, а след подадено искане (основание чл. 19(2) от Регламент (ЕО) № 987/2009). За целта заинтересованото самостоятелно заето лице и/или работодател (по отношение дейността на лицето като заето) могат да подадат искане по образец до компетентната териториална дирекция на НАП, която при наличие на условията издава удостоверението по процедурата, определена в Регламент (ЕО) № 987/2009 и Глава дванадесета „Административно обслужване” от ДОПК. Образецът на искане, който се подава съвпада с горепосоченото уведомление (Окд-240). Това е така, защото за целите на прилаганата от НАП процедура е въведен единен образец, който предоставя възможност подаването на искане и/или уведомление да се извършва с един общ документ.

Напълно е възможно лице, което е обичайно заето и самостоятелно заето на територията на различни държави–членки, да има задължение по регламента да уведоми институцията на една държава-членка, а да се наложи искането за издаване на формуляр A1 да се подаде в компетентната институция на друга държава-членка. Причината е, че определеното като приложимо спрямо лицето законодателство не винаги съвпада с това на държавата-членка по пребиваване. Въпреки това документът може да бъде издаден само от институцията на държавата-членка, чието законодателство се прилага спрямо лицето.

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

6 ТРЗ въпроса - 6 експертни отговора

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "6 ТРЗ въпроса - 6 експертни отговора"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Подобни статии

x