Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Включване на сума, по която са начислени осигуровки и данък, в декларация по чл. 50

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Собственик на ЕООД полага личен труд във фирмата си и е СОЛ в нея. За периода от 06.2021 г. до 11.2021 г. е получил 30 х. лв. От м. 06.2021 г. е започнал дейност. Няма други приходи. Плащани са авансови осигуровки и данък. За месец 12.2021 г. няма получена заплата, но е подадена декларация образец 1 със сумата от 3000 лв., върху която той иска да плати осигуровки. Правилно ли е, че е подадена декларацията? След като през м. 12.2021 г. няма получена заплата, но има сума 3000 лв., на база на която мога да изчисля заплата, осигуровки и данък, трябва ли те да бъдат изчислени и осчетоводени във фирмата като разчет, а очакваната заплата като разход или това трябва да направя в м.01.2022, когато заплатата е платена? В ГДД по чл. 50 за СОЛ начислените осигуровки за м. 12.2021 г. включват ли се в годишния сбор или включвам само осигуровките, които са реално платени, т.е. до м. 11.2021 г. В таблица 1, колона 4, ред 12 следва ли да включа сумата от 3000 лв. заплата за м. 12, която се очаква, ако не - каква сума да запиша?


Отговор:
Нека на първо място уточним, че чистата сума за получаване при положен личен труд се формира по следният начин: от определената сума за личен труд се приспадат дължимите осигурителни вноски. От получената сума се изчислява дължимият ДФЛ. От определената сума за личен труд се изваждат удръжките /осигуровки и ДФЛ/ и така се формира чистата сума за получаване за положения личен труд.

По отношение на декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ, съгласно указанията за попълването на таблиците за окончателния осигурителен доход, в колона 4 следва да бъде попълен осигурителният доход, върху който се дължат авансово осигурителни вноски и те трябва да съответстват на подадените в декларация образец 1 за съответната календарна година данни. Т.е Вие следва да попълните информацията за периода от 06.2021 г. до 12.2021 г. За месец 12 следва да си включите осигурителният доход такъв, какъвто сте го декларирали с декларация образец 1, т.е. 3000 лв. Правилно сте изчислили осигуровките за м. 12.2021 г., но доходът, които лицето иска да си изплати като личен труд, не го декларирате като облагаемия доход за 12.2021 г. в 2021 г., защото ще бъде изплатен през 2022 г., очакваната заплата ще бъде разход за годината, в която бъде изплатена.
 
С уважение:

 
 
Нормативна рамка

ЗДДФЛ

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x