Нормативно признати разходи при полагане на личен труд от СОЛ
Аспасия Петкова
на 28 Юли 2025

Въпрос:
➤ Физическо лице се регистрира по булстат като СОЛ – професия Консултант, с полагане на личен труд. Може ли да ползва 25% нормативно признати разходи? Ако избере упражняване на свободна професия – Консултант без полагане на личен труд, има ли право да ползва – 25% нормативно признати разходи? Каква е разликата, в кой от двата случая може да ползва 25% нормативно признати разходи и в кой не и защо?
Отговор:
Упражняващите свободна професия са самоосигуряващи се лица.
По смисъла на § 1, т. 29 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, „лица, упражняващи свободна професия“ са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; и други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
- осъществяват за своя сметка професионална дейност; и
- не са регистрирани като еднолични търговци; и
- се самоосигуряват.
Понятието „осъществяват за своя сметка професионална дейност“ обхваща по-тесен кръг дейности, извършвани от лица, чийто начин на водене на делата и степента на професионална квалификация, която се изисква, са аналогични на изброените в нормата на § 1, т. 29 от ДР на ЗДДФЛ (експерт счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите, съдебни изпълнители и др.).
За да извършва свободна дейност лицето, трябва да се регистрира като специалист, упражняващ свободна професия в Агенция по вписванията, в НАП и ако дейността е патентна и в общината.
Облагането с данъци е различно за всяка дейност:
Когато дейността е патентна, се облага с патентен данък по Закона за местните данъци и такси.
Когато дейността не е патентна, се плащат данъци по Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ).Размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа е 10%. Определя се след приспадане на нормативно признатите разходи за дейността и платените през тримесечието осигуровки.
Нормативно признатите разходи са 25%.
Пример:
Вие сте вещо лице и ежемесечният ви доход е 1500 лв., а за тримесечие, 4500 лв. Осигурявате се върху 1000 лв. и плащате осигуровки 27.8 %. Нормативно признатите разходи са 25 %.
За да определите авансовия си данък за тримесечието следва да извадите от 4500 лева признатите разходи (1125 лв) и платените осигуровки за трите месеца (1251 лв.)
4500 -1125 – 1251 = 2124
Данъчната основа е 2124 лв. Тя се облага с авансов данък от 10 %. Дължимият авансов данък е 212.40 лв.
Данъкът върху доходите от възнагражденията за положен личен труд от самоосигуряващите се лица се определя по реда на чл. 42, ал. 4 от ЗДДФЛ и следва да бъде включен в декларация образец № 6.
Предимствата на свободната професия е, че данъчното облагане с 10% върху печалбата става след приспадане на 25% нормативно признати разходи.
Доходът, получен за положен личен труд в дружество или кооперация от съдружник, член кооператор или акционер с повече от 5 на сто притежание от капитала, за данъчни цели се третира като доход от трудови правоотношения (допълнителни разпоредби § 1, т. 26, б. „и“ от ЗДДФЛ ). Това означава, че за възнагражденията, изплащани за личен труд, се прилагат нормите за облагане на доходи от трудови правоотношения.
Месечната данъчна основа на самоосигуряващо се лице се определя, като облагаемият доход, начислен за съответния месец, се намалява с авансово внесените чрез фирмата осигурителни вноски, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка за социално и здравно осигуряване. Лицето трябва да подава и годишна данъчна декларация.
Възнагражденията се признават за разходи за фирмата и намаляват печалбата на фирмата.
Така че данъчното облагане при полагане на личен труд и без полагане на личен труд е различно. Но на самоосигуряващите се лица се признават нормативно признати разходи 25 на сто.

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Осигурителни вноски
30Апр2025
Осигурителен доход за СОЛ, който работи по ДУК и ТД и излиза в болничен
от Аспасия Петкова
на 30 Апр 2025
26Март2025
Осигуряване на съдружник, лишен от свобода с влязла в сила присъда
от доц. д-р Андрей Александров
на 26 Март 2025
19Март2025
Декларация образец 6 за собственик на ЕТ, който ползва болничен
от Василена Христова
на 19 Март 2025