Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Трудов договор с чуждестранно ФЛ с ЛНЧ

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Представляващ дружеството е чуждестранно физическо лице (извън ЕС), с ЛНЧ. Има сключен трудов договор при условия за получаване на чиста сума и ежемесечно пътуване до родината си за сметка на дружеството. Какви документи са необходими, за да бъдат признати разходите за пътуване, като доход на лицето, без да се промени договорената чиста сума за получаване? Необходимо ли е издаването на командировъчни заповеди, във връзка с тези пътувания? Възможно ли е да се отчитат като разход за командировки?


Отговор:
Пътуванията на работници и служители, които не са свързани с дейността на фирмата, са лично задължение на физическите лица и не се считат за разходи, свързани с дейността на дружеството. Когато тези разходи се поемат от работодателя, те биха могли да бъдат квалифицирани като социални разходи, предоставени в натура, ако са изпълнени изискванията на §1, т. 34 от ДР на ЗКПО, т.е. социалната придобивка е общодостъпна и е предоставена в натура. Когато разходите не могат да се квалифицират като „Социални разходи, предоставени в натура“, то те представляват трудово възнаграждение на наетите лица, облагат се с данък по реда на чл. 24 от ЗДДФЛ, за тях се дължат осигурителни вноски и ще се признаят за доход на лицето, но чистата сума за получаване ще претърпи промяна. В този случай за целите на ЗКПО разходът се признава като разход за трудово възнаграждение. За да не се промени чистата сума за получаване на лицето, тези разходи трябва да се предоставят като социални разходи в натура.

Във връзка с пътуването на лицето няма нужда от издаване на командировъчни заповеди, защото целта на пътуването не е командировка и тези разходи няма как да се отчетат като разход за командировка.
 
С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x