Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Трудов договор по заместване при неясен срок на заместването

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

При назначаване по чл. 68, ал. 1, т. 3 в трудовия договор вписвам името на лицето, което ще се замества, но много често не съм наясно докога ще отсъства лицето, защото например не му е издаден още болничният и т.н. Ако го декларирам с определен срок - до срока на болничните, може някои път да се пропусне, поради неяснота с отсъствието. Четох, че при този договор пред НАП може и да не се вписва срок, но досега сме писали винаги и сме декларирали за всеки болничен до срока, като е правено и ДС за това. Правилно ли е това или може да не се прави постоянно с обвързване на болничния? Как трябва да бъде оформен правилно договорът? Написано е кои замества, но какъв текст да впиша за отсъствието - например болничен, при положение че не винаги се знае до кога е? Какъв текст трябва да се впише за прекратяване на договора - само до завръщане на титуляра или и време за предизвестие, ако някоя от страните желае? Може ли в договора да се впише и по чл. 70 от КТ?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Трудов договор по заместване при неясен срок на заместването

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x