Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Третиране на бонус за постигнати резултати

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Имаме наети служители, чието възнаграждение включва фиксирана месечна работна заплата + бонус за постигнати резултати (бонус на база извършени продажби). Има месеци, в които няма изплащане на бонуси. Този бонус с постоянен характер ли е или не е? Също така, как следва да се изчислява размерът на платения годишен отпуск – пропорционално на база 1 ден от фиксираната работна заплата или средно сумарно от цялото възнаграждение (фиксирана заплата + клас, който тълкуваме като допълнително възнаграждение + бонус), платено през предходния месец? Има ли как чрез изменение на трудовия договор и вътрешните правила за работна заплата да се фиксира, че допълнителното възнаграждение /бонус/ не е част от брутното трудово възнаграждение и съответно да не участва в калкулацията за платен отпуск, респ. обезщетение по чл. 224 от КТ? Също моля да ни кажете в дружеството задължително ли е да има вътрешните правила за организация на работната заплата или индивидуалния трудов договор и правилника за вътрешния трудов ред е достатъчен?


Отговор:
Съгласно чл. 22, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, организацията на работната заплата се регламентира във вътрешни правила за работната заплата. Това означава, че Вътрешните правила за организация на работната заплата са задължителен документ за всяко дружество.

Съгласно чл. 15, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата е регламентирано, че допълнителните трудови възнаграждения по чл. 11 и 12 от същата наредба са с постоянен характер. Това са възнагражденията за различните научни степени и допълнителното възнаграждение за стаж и професионален опит. В ал. 2 към чл. 15 от същата наредба към допълнителните възнаграждения с постоянен характер са включени и всички допълнителни възнаграждения, които се изплащат постоянно заедно с полагащото се за съответния период основно възнаграждение и са в зависимост от отработеното време.

В тази връзка, ако този бонус, който се изплаща за постигнати резултати не се изплаща ежемесечно и не е в зависимост от отработеното време не се счита за допълнително възнаграждение с постоянен характер. Това правило изрично трябва да бъде разписано във Вътрешните правила за организация на работната заплата.

Размерът на платеният отпуск се изчисля съгласно разпоредбата на чл. 177 от КТ, която гласи, че възнаграждението се изчислява от начисленото при работодателя среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуската, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни. В случаите, когато няма месец, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни при същия работодател, възнаграждението се определя от уговорената основна заплата и допълнителните възнаграждения с постоянен характер.

При определяне на брутната заплата за платен отпуск по чл. 177 и обезщетенията по чл. 228 от КТ се прилага разпоредбата на чл. 17 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата. Тя включва:
1. основната работна заплата за отработеното време;
2. възнаграждението над основната работна заплата, определено според прилаганите системи за заплащане на труда;
3. допълнителните трудови възнаграждения, определени с наредбата, с друг нормативен акт, с колективен или с индивидуален трудов договор или с вътрешен акт на работодателя, които имат постоянен характер;
4. допълнителното трудово възнаграждение при вътрешно заместване по чл. 259 от Кодекса на труда;
5. възнаграждението по реда на чл. 266, ал. 1 от Кодекса на труда;
6. възнаграждението, заплатено при престой или поради производствена необходимост, по чл. 267, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда;
7. възнаграждението по реда на чл. 268, ал. 2 и 3 от Кодекса на труда.

Във Вашия случай обърнете специално внимание на ал. 2 към чл. 17 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, която гласи, че в брутното трудово възнаграждение за определяне на възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 от Кодекса на труда се включва съответната пропорционална част от допълнителните периодични или годишни възнаграждения, изплатени след ползването на платения отпуск, като за целта се преизчисляват изплатените възнаграждения за платен отпуск.

Също така нека не забравяме за коригиращия коефициент, заложен в разпоредбата на чл. 18, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата и коефициента заложен в разпоредбата на чл. 21 от същата наредба, който се прилага при промяна в основната заплата.

Възможно е да уточните във Вътрешните правила за работната заплата, че бонусът, който се изплаща за постигнати резултати не е с постоянен характер, но това не ви освобождава от спазването на разпоредбата на чл. 17, ал. 2 от наредбата за структурата и организацията на работната заплата.
 
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x