Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Работни дни отпуск за присъствие на погребение на роднина

Теодора Дичева Отговор, предоставен от
Теодора Дичева
Въпрос:

➤ Лице, назначено на трудов договор, представя бележка от кметство, че е присъствалo на погребение на родител. Съгласно документа родителят е починал на 04.02.2022 г. - петък, а погребението е извършено на 06.02.2022 г. - неделя. Кои два работни дни се полагат като отпуск, акo лицето работи на смени - два дни работи, два дни почива. На 04.02.2022 г. е била по график в почивка.


Отговор:
Отпускът при смърт на близък роднина е регламентиран в чл. 157, ал. 1, т. 2 от КТ и се предоставя на работника или служителя, за да има възможност да присъства на погребална церемония във връзка със смъртта на близък роднина. Съгласно чл. 157, ал. 1, т. 3 от КТ работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя при смърт на близък роднина за период от 2 работни дни (не 2 работни смени). Този отпуск се ползва в работни, а не в календарни дни и не за работни смени. С разпоредбата на чл. 50, ал. 1 от НРВПО се уточнява, че работникът или служителят има право на отпуск по чл. 157, ал. 1, т. 3 от КТ за деня на съответното събитие. По-вероятно е, под „съответното събитие“ Наредбата да има предвид денят на смъртта и за следващия го работен ден, а не денят на погребението и следващия го работен ден. Когато денят на събитието (смъртта на роднина) съвпада със седмичната почивка, отпускът се ползва в първите 2 работни дни след нея. В този случай отпускът вече не е строго целеви – за денят на смъртта и денят за погребението, а в два работни дни. Може би с текста на чл. 50, ал.1 от НРВПО най-конкретно законодателят определя, че и този целеви отпуск, чието право на ползване възниква по обективни обстоятелства – деня на смъртта и деня на погребението, които следва да са последователни, се ползва отново само в работни дни, като се имат предвид работни дни по календар, а не за работни смени при сменен режим на работа.

Когато работникът или служителят работи на смени, при сумирано отчитане на работното време, дните на работа и седмична почивка се определят не в работни дни от календарната седмица (от понеделник до петък), а по граифик. Предвид тази особеност на работата на смени не може да се приложи текста на чл. 50, ал.1 от НРВПО.

Ако работникът или служителят не използва полагаемия му се отпуск по чл. 157, ал. 1, т. 3 от КТ в посочените по-горе дни – два работни дни, които са дните на събитието и следващия ден, ако са в работни дни, или пърните два работни дни след събитито, случили се в почивни дни по календар, той губи правото на този вид отпуск. Отпускът по чл. 157, ал. 1, т. 3 от КТ не може да се ползва в по-късен период от време. Уредбата по чл. 50, ал.1 от НРВПО е императивна, поради което страните по трудовото правоотношение не могат да постигнат уговорки със съдържание, различно от установеното в закона.

Чл. 157, ал. 3, т. 1 КТ предвижда, че през време на този отпуск на работника или служителя се изплаща възнаграждение според предвиденото в колективния трудов договор или по споразумение между работника или служителя и работодателя. В случай, че не е налице сключен колективен трудов договор, заплащането може да се извърши индивидуално по споразумение между работника или служителя и работодателя. Това споразумение може да се сключи при възникване на трудовото правоотношение, на по-късен етап или за конкретно възникнал случай.

Правоимащи да ползват отпуска са работници и служители, чиито роднина е починал. Става въпрос за роднини по права линия, без ограничение или роднините по съребрена линия до втора степен - само брат и сестра. Право на отпуск има и при смърт на роднини по сватовство от първа степен - свекър и свекърва, съответно тъст и тъща. Роднини по права линия са лицата, от които едното пряко или непряко произхожда от другото – например баба/ дядо, майка/ баща и деца: син или дъщеря син.

Процедурата за ползване на отпуска е формална - не е предвиден образец на искането за ползване на отпуск, но то трябва да съдържа изричната воля на работника или служителя за ползването на този вид отпуск, и дните, през които ще се ползва.

Документите, необходими за ползване на този вид отпуск, следва да доказват факта на смъртта и наличието на връзка на родство или сватовство между починалото лице и лицето, което има право да ползва отпуска. Такива документи са смъртен акт, удостоверение за наследници, удостоверение за граждански брак, удостоверяващ родство по сватовство. Лицето може да представи на своя работодател или копие от смъртния акт, или издадения от общината документ - служебна бележка, удостоверяваща посоченото обстоятелство.

Все пак мисля, че особено в период на извънредна епидемична обстановка, предвид ограниченията при погребения на хора починали от COVID-19, не е лошо да се тълкува разширително разпоредбата на чл. 50, ал.1 от НРВПО, като се разрешават два работни дни, но за деня на събитието - смъртта и един ден след това – деня на погребение или урнополагане, които не са последователни работни дни. При такова тълкуване няма да се стига до увеличение на обема на правата, а само ще се постигне ползване на два отделни работни дни, в които се развиват съответните събития.

Считам, че разширително тълкуване за ползване на отпуск за две работни смени, за да се разбират две работни смени е неоправдано, тъй като смените се определят в график и е възможно двете смени да са разделени от 2 дни почивка. Но при добро желание работодателят може да направи промени в графика на лицето, за да има възможност работникът да ползва 2 работни дни целеви отпуск.


С уважение:

 

 

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x