Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Предоставяне на ваучери за храна пропорционално на отработени дни

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

Предстои Общо събрание на служителите в дружеството. Работодателят предлага сума на ваучери 120 лв. и ваучерите да се раздават пропорционално на отработените дни, т.е. служители, които са в неплатен отпуск, болничен или са започнали и съответно преустановили работа през месеца, да получат пропорционално ваучери. Има ли нормативна пречка сумата на ваучера да бъде закръглена към най-близкия номинал на ваучер? Например: Служител, назначен на ТД по чл. 114 от КТ през месец ноември има отработени 5 дни - 40часа. 120 лв./ 22 работни дни = 5,46 лв. на ден х 5дни = 27.30 лв. за сума на ваучера. Тъй като няма как да предоставим ваучер за 30 ст. служителят ще получи ваучер за 27лв.Това нарушение ли е? Може ли едностранно работодателят да промени сумата на ваучерите за всички служители или отново трябва да се проведе Общо събрание? Ако ръководството реши да прекрати даването на ваучери, как следва да се процедира?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Предоставяне на ваучери за храна пропорционално на отработени дни

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x