Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Подаване на декларации към НОИ за майка, върнала се на работа преди навършване на 2 г. от детето

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Служителка на трудов договор при 8 ч. работен ден, която е била по майчинство, се връща на работа преди навършване 2 г. възраст на детето на 05.10.2020 г. Детето навършва 2 г. на 20.03.2021 г. Детето е настанено в детска ясла. Подадена е промяна в обстоятелствата по чл. 53 от КСО приложение 7 за спиране на майчинството поради този факт. Към онзи момент - 05.10.2020 г. - не е подадено приложение 8 заявление-декларация по чл. 54 от КСО за 50% майчинство. Какви са стъпките, които трябва да се предприемат, като се знаят следните факти:

1. Служителката е на работа от 05.10 - 31.10.2020 г.

2. От 01.11. - 29.11.2020 г. ползва платен отпуск по чл. 155, ал. 1,

3. От 30.11.2020 - 31.12.2020 г. - ползва неплатен отпуск за сметка на лицето по чл. 160, за което му са задържани здравни осигуровки за негова сметка. Служителката кандидатства и получава за периода 30.11. - 31.12.2020 г. от Социалното министерство целева помощ за семейства с деца до 14-годишна възраст при обявено извънредно положение или извънредна епидемична обстановка, които са в неплатен отпуск и не детето не може да посещава детска градина.

4. На 01.01.2021 се връща на работа до 31.01.2021 г.

5. От 01.02.2021 г. до 31.03.2021 г. е в неплатен отпуск за сметка на лицето.

Какви са стъпките на подаване на декларации към НОИ, лицето да получава 50%, и за кои периоди има право на това обезщетение от 05.10.2020 до 20.03.2021? Има ли право на обезщетение за 50% майчинство, когато е в неплатен отпуск по чл.160 от КТ? Има ли лицето право едновременно на обезщетение за 50% майчинство от НОИ и получаване целева помощ от Социалното министерство при ползване на неплатен отпуск от родител заради Ковид обстановката, която е ползвало от 01.12. - 31.12.2020 г., като детето не е било на детска градина? Какви декларации към НОИ би трябвало да се подадат хронологично и кои обстоятелства да се декларират и кои точки по-специално?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Подаване на декларации към НОИ за майка, върнала се на работа преди навършване на 2 г. от детето

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x