Почасово ползване на платен годишен отпуск
Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
проф. д-р Любка Ценова
на 05 Март 2024
Въпрос:
➤ Може ли да предоставим почасово ползване на отпуск за служител, когато му е необходимо?
Отговор:
Краткият отговор е: В КТ и в Наредбата за работното време, почивките и отпуските няма предвидено право да се ползва платен годишен отпуск почасово.
1. Основанието за този отговор е:
Правото на отпуск е уредено нормативно в КТ и в Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Правото на отпуск за лицата, които работят по трудово правоотношение, е уредено в чл. 155, ал. 1 от КТ, където е предвидено, че „всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск“ .
В чл. 155, ал. 4 от КТ е видно, че размерът на отпуск се определя в работни дни, а не в работни часове.
Редът за ползване на платен годишен отпуск е посочен в чл. 172, чл. 173 и следващите от КТ. В чл. 172 от КТ е записано, че „Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части“. Няма предвидена разпоредба, която да посочва на колко части може да се ползва платеният годишен отпуск. Само в чл. 167а, ал. 6, изречение второ от КТ е посочено, че "Когато неплатеният отпуск се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни." Този текст е предвиден за определен случай и не може да се прилага за други хипотези в КТ.
Следователно изводът, който може да бъде направен е, че в нормативните актове не е предвидено право на почасово ползване на платения годишен отпуск.
Причината е следната: отпускът е период от време през който работникът или служителят е освободен от задължението да полага труд, за да си почине и възстанови силите си. Следователно няма как да се разреши ползването на отпуска почасово и да се изпълни изискването за възстановяване на силите.
2. В практиката се прилага следната схема, когато работодателят прецени, че лицето има основателни причини да поиска да излиза през работно време по лични причини.
Лицето подава молба до работодателя, че иска да му разрешен платен годишен отпуск в размер на 2-3 или повече дни. Лицето посочва в кои дни и кои часове ще отсъства. Лицето декларира в молбата към работодателя, съгласието си часовете, в които отсъства, да се сумират и с тях да се намали размерът на платения му годишен отпуск. За отсъствията се води отчет от страна на работодателя, подписан от работника или служителя за дните и часовете, когато лицето е отсъствало защото често възникват спорове след разрешаване и ползването на отпуската по описания ред.
В практиката се ползва и обратният ред: лицето първо отсъства, а след подава молба за платен отпуск в определен размер, като пред това време не отсъства от работа. Тази възможност не Ви я препоръчвам, защото през времето, когато лицето е в разрешен годишен отпуск, то няма право да подписва документи и да извършва действия, които му са разрешени и влизат в трудовите му задължения и извършените действия няма да пораждат права и задължения.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Отпуск
08Ноем2024
Отлагане на ползването на платения годишен отпуск
от доц. д-р Андрей Александров
на 08 Ноем 2024
31Окт2024
Може ли работодателят да въведе по-голям размер на отпуска и да задължи служителите да го използват в рамките на календарната година?
от проф. д-р Любка Ценова
на 31 Окт 2024
11Окт2024
База за изчисляване на платен годишен отпуск - чл. 177 ал. 1 от КТ
от Аспасия Петкова
на 11 Окт 2024
10Септ2024
Платен годишен отпуск за служителка, връщаща се след майчинство
от Аспасия Петкова
на 10 Септ 2024
21Авг2024
Платен годишен отпуск при непълно работно време
от доц. д-р Андрей Александров
на 21 Авг 2024