Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Плащане на обезщетение за неползван отпуск при прекратяване на трудов договор за преназначаване

Василена Христова Отговор, предоставен от
Василена Христова
Въпрос:

➤ Имаме служител, които работи при нас на трудов договор по чл. 111 от КТ, но от следващият месец прекратяваме договора му и го назначаваме при нас на 8 часа но основен трудов договор. Трябва ли да му плащаме обезщетение по чл. 224 от КТ за отпуските, при условие че той ще продължи да работи при нас без прекъсване или той може да си ги ползва? Става въпрос за 7 дни по допълнителният договор?


Отговор:
Съгласно чл. 224 от Кодекса на труда при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност. Това обезщетение се изплаща винаги при прекратяване на трудовия договор на което и да е основание. Обезщетението се изчислява по реда на чл. 177 от КТ към деня на прекратяването на трудовото правоотношение.

И от тук следва, че при прекратяване на договора за допълнителен труд с работника или служителя следва да му се изплати обезщетение за неизползвания по него платен годишен отпуск съгласно чл. 224, ал. 1 от КТ – 7-те дни.

При сключването на новият трудов договор страните ще договорят и размера на основния и удължения платен годишен отпуск и на допълнителните платени годишни отпуски, съгласно чл. 66, ал. 1, т. 5 от КТ. Работникът или служителят ще има правото да ползва платен годишен отпуск пропорционално на времето, което му се зачита за трудов стаж до края на годината. 

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КТ

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x