Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Плащане на бонуси за лица в майчинство без спиране на плащания от НОИ

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Фирма иска да заплаща на лицата, които са родили и са в отпуск поради бременност и раждане или в отпуск за гледане на дете до 2 г., парично поощрение, бонус, например в размер на 2 хил. лв. за всяко дете. Има ли възможност това да стане, без да се спрат плащанията към майката от НОИ и ако да, как би следвало да се оформи?


Отговор:
За да е възможно, е необходимо еднократното плащане да бъде оформено като социален разход, като се спазват правилата на чл. 293 и 294 от КТ. Това означава, че работодателят трябва да е взел официално такова решение и да има ясни правила по отношение на социалните разходи. Тези бонуси следва да се дефинират като еднократна помощ при раждане на дете.

Важно е да се отбележи, че съгласно чл. 24, ал.2, т. 11 от ЗДДФЛ тези еднократни помощи са необлагаеми с данък, ако са предоставени от работодателя за сметка на социалните разходи и са в размер общо до 2400 лв. за съответната календарна година. Това означава, че във Вашия случай лимитът за необлагаемост на тази еднократна помощ ще се изчерпи с предоставянето ѝ на една от майките и на всяка следваща, която роди също в рамките на календарната година и ѝ се изплати тази еднократна помощ, тя ще следва да се обложи с данък. Също така съгласно чл. 2, ал. 2 от Наредбата за елементите на възнагражденията, върху които се правят осигурителни вноски върху еднократната помощ не се дължат осигурителни вноски. Дефинирана като еднократна помощ и предвид това, че върху нея не се дължат осигурителни вноски, тя няма да се счита за доход и това няма да повлияе върху плащанията към майката от НОИ.
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

16 решения на ТРЗ казуси

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "16 решения на ТРЗ казуси"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x