Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Освобождаване на лице по чл. 71 от КТ

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

Имаме сключено трудово правоотношение с лице на 01.02.2022 г., като служителят е постъпил на 02.02.2022 г. В договора е уговорен 6-месечен изпитателен срок в полза на работодателя, който би трябвало да е до 02.08.2022, но лицето е ползвало 16 работни дни болничен - 20 календарни дни. В чл. 70, ал. 4 от КТ се определя, че в срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен. Днес ми се обади управителят и ми каза, че желае да упражни правото си по чл. 71, както е уговорено в трудовия договор. Ако правилно разсъждавам - постъпил на 02.02.2022, шест месеца изтичат на 02.08., но е ползвал 16 работни дни болничен, което означава до 23.08. включително е можело да  освободим лицето по чл. 71, но на 23-ти август то не е било на работа (лицето се е обадило на прекия си ръководител, че ще ходи на погребение и не се е явило на работа). Лицето пуска отпуск от 22.08 (вторник) до 26.08. включително. Можем ли да го освободим считано от 29.08.2022 г. по чл. 71?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Освобождаване на лице по чл. 71 от КТ

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x