Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Определяне на секвестируемата и несеквестируема част от дохода

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

➤ Работя по граждански договор всеки месец. Възнаграждението ми варира от 820 до 850 лева. По-често е 820 лв. Тъй като имам ЛКК, не ми удържат данъците, които се удържат на моите колеги. Това е единственият ми доход. Поръчител съм на една колежка по заем, която има запор. Съответно този запор се отнася и до мен и ми се удържа от възнаграждението всеки месец. За месец март по запора ми бяха удържани около 130 лева. При условие че възнаграждението ми е 820 лева, колко трябва да ми удържа касиерката, като се има предвид, че нямам семейство и деца?


Отговор:
Съгласно чл. 446, ал. 1, т. 1 от ГПК, ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чиито размери са над минималната работна заплата, може да се удържа само: ако осъденото лице получава месечно възнаграждение в размер между минималната работна заплата и двукратния размер на минималната работна заплата - една трета част, ако е без деца, и една четвърт част, ако е с деца, които издържа.

В Тълкувателно решение № 2/ 2013 от 26.06.2015 г. на ОСГК на ВКС се пояснява: „Какъвто и да е източникът на дохода, абсолютно несеквестируемата част е еднаква за всички длъжници – минималната работна заплата.“

Разпоредбата на чл. 446, ал. 2 от ГПК предвижда, че месечното възнаграждение се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски. Следователно за целите на определянето на секвестируемата, респ. несеквестируемата част от дохода, се взема нетният размер на възнаграждението.

Ако приемем, че лицето получава нетно възнаграждение от 820 лв. на месец, секвестируемата част, изчислена по правилата на чл. 446, ал. 1, т. 1 от ГПК е 1/3 от 820 или 273.34 лв. Същевременно обаче важи и абсолютната несеквестируемост на доходи до размера на минималната работна заплата, която би се нарушила, ако изпълнението се насочи върху цялата пропорционално определената част по чл. 446, ал. 1 от ГПК. Ето защо  секвестируемата част от дохода ще се определи на 820 – 650 = 170 лв. Удръжки могат да се направят върху тази сума.

Без допълнителна информация няма как да се даде категоричен отговор защо са извършвани удръжки в по-нисък размер (посочените в запитването 130 лв.). Възможно е например от този доход да се правят и други удръжки, които намаляват базата (нетния размер на възнаграждението); да се правят паралелни плащания по други запори и т.н. Препоръчително е въпросът как е формиран размерът на удръжките да се отнесе към възложителя по гражданския договор (платец на дохода), защото той е запознат с всички обстоятелства по случая.

С уважение:
 
доц. д-р Андрей Александров
 
 
Нормативна рамка

ГПК

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x