Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Извънреден труд през почивните дни - изготвяне на заповед и график

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос: Предстои полагане на извънреден труд през двата почивни дни 29.04. и 30.04.2017 г. във връзка с осъществяване на ежемесечно отчитане на уредите за измерване на клиентите. Съгласно ОУ и договорите то винаги се извършва в двата последни календарни дни на месеца и сега съвпада с двата почивни дни сабота и неделя. Работното време се отчита подневно. При изготвяне на заповедта и графика за извънредния труд следва ли да се спазва изискването на чл. 146, ал. 2, т. 3 не повече от 3 часа в двата последователни дни, а ако не достигнат тези 6 часа, за да се изпълни отчитането? Какво следва? Освен заплащането в увеличен размер на отработените извънредни часове следва ли да се осигури съгласно чл. 153, ал. 4 непрекъсната почивка в размер, не по-малък от 24 ч., т. е. един работен ден?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Извънреден труд през почивните дни - изготвяне на заповед и график

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x