Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Допълнително трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

Служител е назначен на трудов договор за непълно работно време от 2 часа на ден и е осигурен върху максималния осигурителен доход. Същото лице сключва втори трудов договор с друг работодател за същата длъжност, при 6-часов работен ден. След една година служителят представя на първия работодател УП-3 за придобитият трудов стаж при втория работодател и желае да му бъде актуализиран т.нар. „клас“. Има ли право на това?


Отговор:
Съгласно чл. 12, ал. 8 от НСОРЗ допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време - по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време.

В случая и двамата работодатели следва да начисляват и изплащат това възнаграждение, тъй като основното трудово правоотношение е за непълно работно време, а работното време по втория трудов договор допълва работното време до нормативноустановената продължителност.

Правилно служителят информира основния си работодател за натрупания трудов стаж на същата длъжност при друг работодател, за да може работодателят по основния трудов договор да изчисли коректно размера на възнаграждението. На практика описаната в запитването ситуация ще доведе до това, че допълнителното възнаграждение по основния трудов договор ще трябва да се увеличава с минимум 0.6% върху основната работна заплата по този договор през всяка календарна година.

Обстоятелството, че лицето е осигурено на максималния осигурителен доход още по първото си трудово правоотношение, не дава отражение върху правилата за начисляване и изплащане на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит. 

С уважение:
 
доц. д-р Андрей Александров
 
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x