Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Дни в осигуряване за служителка по майчинство при прехвърлянето ѝ в нова фирма

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

Служителка е в отпуск по майчинство. Детето ще навърши една годинка през декември 2021 год. Служителката е единствена във фирмата. Фирмата е без дейност и управителят има намерение да я закрива. Управителят на фирмата има и друга, действаща фирма, в която желае да прехвърли майката, за да може тя да продължи да си ползва майчинството. След консултация с Инспекцията по труда ме насочиха на вариант майката да подаде молба за напускане по чл. 325 в настоящата  фирма и да бъде назначена веднага, без прекъсване в осигуряването в новата дейставаща фирма на същия управител. Колко дни трябва да има в осигуряване служителката в новата фирма, за да може да бъдат подадени нови документи за изплащане на майчиството за оставащото ѝ време до 2-годишна възраст на детето? Достатъчен ли е един "отработен" ден? От НОИ отказват да ми отговорят на този въпрос. Вариантът пет отработени дни по-сигурен ли е? Според Вас разумно ли е това прехвърляне да бъде направено преди навършване на една годинка на детето или е по-добре да се изчака навършването ѝ? Освен, че от старата фирма трябва да подам Приложение 12 за промяна на обстоятелството - прекратяване на отпуска по чл. 164, има ли друга особеност? А особености при подаване на документите от втората фирма?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Дни в осигуряване за служителка по майчинство при прехвърлянето ѝ в нова фирма

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x