Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Дисциплинарно наказание при неспазване на чл. 9, ал. 2 от Наредбата за медицинската експертиза

проф. д-р Любка Ценова Отговор, предоставен от
проф. д-р Любка Ценова
Телефон при консултации по телефон: 0887794037
Въпрос:

Служител не се явява на работа повече от 2 работни дни след изтичане на болничен от 1 месец (трябваше да дойде на работа на 18.04.). На 3-я ден (20.04.) работодателят му иска писмени обяснения - с писмо, с обратна разписка, получено лично на 26.04. На четвъртия ден, 21.04. служителят представя нов болничен за 1 месец. На 28.04. представя в срок писмени обяснения, като посочва новия болничен като причина за неявяването си. Може ли да се наложи дисциплинарно наказание в този случай, след като неявяването на работа е поради временна неработоспособност и има ли значение факта, че не е спазен чл. 9, ал. 2 от Наредбата за медицинската експертиза? Трябва ли да се искат допълнително писмени обяснения за друго нарушение на трудовата дисциплина, а именно по чл. 187, ал. 1, т. 10 от КТ?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Дисциплинарно наказание при неспазване на чл. 9, ал. 2 от Наредбата за медицинската експертиза

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x