Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Заплащане на изработени часове по време на разположение

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

Фирма иска да стартира работата на екип, който ще бъде на разположение на клиента 24/7. Служителите няма да работят през цялото денонощие, но на ротационен принцип ще бъдат на разположение и ще помагат на клиента само в случай на нужда. Фирмата е част от IT сектора и ще бъдат предоставяни на клиента дистанционни услуги, последством Интернет свързаност. Може ли за тези служители да се приложи чл. 3, ал. 1 от Наредба 2 за реда за установяване задължение за дежурство или за разположение на работодателя? Заплащането на изработените часове по време на разположение ще бъде ли определено като друг вид трудово възнаграждение съгласно чл. 8 от Наредба за допълнителните и други трудови възнаграждения? Също така изработеното време на разположение трябва ли да бъде отчитано като извънреден труд или би могло да бъде компенсирано с допълнителна почивка?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Заплащане на изработени часове по време на разположение

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x