Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Удостоверения А1 за шофьори от фирма, предоставяща транспорт до Италия

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Ние сме българска транспортна фирма. Имаме договор с българска транспортна фирма, на която извършваме транспорт в чужбина - ЕС с наши камиони. Ние им издаваме фактура с ДДС, в която пишем например транспорт България - Италия с камион №... Транспортът се извършва в рамките на няколко дни. За наша сметка са горивото, пътни такси, дневни. Шофьорите са назначени на трудови договори в нашата фирма. Камионите също са наша собственост. Оборотът за последните дванадесет месеца е облагаем с ДДС и е от тази фирма, с която имаме договор. Следва ли за шофьорите да се издава удостоверение А1 от НАП? Ако се издава такова удостоверение, как стои въпросът с осигуровките, като се има предвид, че транспортът, който извършваме, е само до Италия?


Отговор:
Удостоверение А1 за определяне на приложимото законодателство се издава, при условие че международния шофьор е командирован при условията на чл. 121а от КТ и Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги.
 
По отношение на международния транспорт те се прилагат само в следните случаи:
- Каботаж по смисъла на Регламент 1072/2009 и Регламент 1073/2009;
- Когато българско транспортно предприятие от група предприятия командирова работник или служител (шофьор) в предприятие от същата група предприятия, установено в друга държава членка;
- Когато българско предприятие, което осигурява временна работа, изпрати работник или служител (шофьор) в предприятие ползвател в приемащата държава членка.

От така изложените факти правя заключение, че лицата се командироват при условията на чл 121 от КТ, а не при условията на чл. 121а от КТ. Това означава, че не е необходимо издаване на удостоверение А1 за определяне на приложимото законодателство, защото следва да се прилага българското.
 
С уважение:

 

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x