Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Социални придобивки на служителите, различаващи се по сума

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Фирма предоставя на служителите си набор от социални придобивки, а именно - допълнително здравно осигуряване и застраховка живот. Придобивките са достъпни до всички и между работодателя и наетите лица няма парични взаимоотношения свързани с получените социални придобивки. Премиите за застраховката живот са калкулирани на база на брутните заплати на служителите и съответно са различни за всеки служител. При това положение застраховката живот може ли да бъде третирана като социален разход, тък като не е налице равество между служителите по отношение на сумите? Същото така, за част от служителите общата сума на разхода надвишава законово одобрените 60 лв. необлагаем максимум за застраховка живот и допълнително здравно осигуряване. Фирмата ще декларира разликата в декларация по чл. 92 и ще плати данък върху нея. Необходимо ли е нещо да бъде отразявано във фишовете на служителите и да им бъдат правени удръжки от заплатата?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Социални придобивки на служителите, различаващи се по сума

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x