Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Промените в Наредбата за работното време, почивките и отпуските (НРВПО)

Аccountingnews.bg Отговор, предоставен от
Аccountingnews.bg
С Постановление № 95/18.05.2017, правителството прие изменения в НРВПО.

Те целят:
1. Да се регламентират правила при установяване от страна на работодателя на сумирано изчисляване на работното време /СИРВ/
2. Да се осигури съответствие на подзаконовата нормативна уредба с разпоредбите на КТ по отношение на отпуска за бременност, раждане и осиновяване и при смърт или тежко заболяване на родител, приети с § 8 от преходните и заключителните разпоредби на ЗБДОО, в сила от 1 юни тази година, както и да се прецизират някои от действащите разпоредби.

Какви са новостите по отношение на сумираното изчисляване на работното време?

До момента в НРВПО се съдържаше само 1 разпоредба, уреждаща единствено задълженията на работодателя да утвърждава поименни графици за периода, за който е установено СИРВ.

С новите изменения се създават правила по отношение нормата и графика при СИРВ.

Тези промени в наредбата влизат в сила от 1 януари 2018 г., защото се налагат съответните изменения и допълнения в други нормативни актове на осигурителното законодателство.

Какви са правилата:

• Относно съставянето и съхраняването на графиците:
- в проекта на Наредбата фигурираше предложение срокът на съхранение да се повиши от 3 на 5 г., но то не бе прието, т.е. срокът за съхранение остава 3 г. /чл.  9а, ал. 1/
- Работодателят следва да запознае работниците с утвърдените графици преди започване на работа с тях.
- Графиците може да се променят при изменение в числеността на заетите работници и служители или на други обстоятелства, при които те са утвърдени /чл.  9а, ал. 1/
 
• По отношение нормата на продължителност на работното време:
- сборът от работните часове по графика на работника или служителя за периода, за който е установено СИРВ, следва да е равен на нормата за продължителност на работното време, определена в чл. 9б.
 
Чл. 9б. (1) НРВПО При сумирано изчисляване на работното време по чл. 142, ал. 2 КТ се определя норма за продължителност на работното време за периода. Нормата се определя в часове, като броят на работните дни по календар, включени в периода на отчитане, се умножи по дневната продължителност на работното време, установена за работното място, при подневно отчитане на работното време.
 
(2) Когато работник или служител през целия или през част от периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време, е ползвал отпуск, нормата за продължителност на работното му време се преизчислява, като от броя на работните дни по календар се изваждат съответните дни отпуск, разрешени в работни дни по календар, както и съответната част от отпуските, разрешени в календарни дни, съвпадащи с работните дни по календар.
 
• По отношение полагането на нощния труд:
- Когато се полага нощен труд, сборът от работните часове по графика на работника или служителя се изчислява след превръщане на нощните часове в дневни за смените с 4 и над 4 ч. нощен труд с коефициента по чл. 9, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата /досега подобно ограничение липсваше/.
 
Чл. 9 ал. 2 от НОСРPЗ:
(2) При сумирано изчисляване на работното време нощните часове се превръщат в дневни с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно време, установени за подневно отчитане на работното време за съответното работно място./ чл. 9а (4)/
 
- Изключение:
Превръщане на нощните часове в дневни не се прави, когато за работното място е установено намалено работно време, както и в случаите, когато трудовият договор е сключен за работа единствено през нощта /чл. 9а (4)/.
 
• По отношение изравняването на отработените часове в края на периода
- когато часовете са по-малко
Когато в края на периода, за който е установено СИРВ, отработените от работника или служителя часове по графика са по-малък брой от часовете, определени съгласно чл.  9б, за недостигащите часове се счита, че работникът или служителят е в престой не по своя собствена вина, с изключение на случаите на виновно неявяване на работника или служителя на работа.
 
Когато трудовото правоотношение на работник или служител е прекратено преди да изтече периодът, за който е установено СИРВ, и отработените от него часове по графика са по-малко на брой от часовете, определени по реда на чл. 9б, за периода до датата на прекратяването се счита, че работникът или служителят е в престой не по своя собствена вина, с изключение на случаите на виновно неявяване на работника или служителя на работа /чл. 9в/.
 
- когато часовете са повече
Отработените часове от работника или служителя, които в края на периода, за който е установено СИРВ, са повече на брой от часовете, които са определени според чл. 9б, се отчитат за извънреден труд по реда на чл. 149 от КТ пред Инспекцията по труда без превръщане на нощните часове в дневни /чл. 9г./.
 
По каква причина е без превръщане на нощните часове в дневни:

Защото според писмо № 94-4103 от 22 юли 2014 г. на Министерството на труда и социалната политика:
"получените часове в повече при преизчисляването на дневния и нощния труд създават неточно разбиране за наличието на извънреден труд. Извънреден труд би бил налице само ако работниците и служителите действително работят извън установеното за тях работно време. Следователно само фактически положеният извънреден труд следва да се отчита пред инспекцията по труда.''
 
Какви са измененията в Наредбата, имащи връзка с използването на отпуските за майчинство, в сила от 01 юни 2017 г., можете да видите тук >>>

-------------------
www.accountingnews.bg е страница с новини за осигуряване, данъци и счетоводство. Нашата цел е да  обобщаваме съществените теми от всекидневния поток счетоводна  информация и да отразяваме най-важното от тях.

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x