Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отпуск за присъстване на погребение на свекърва

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос: ➤ Полага ли се отпуск на служителка, за да присъства на погребение на майката на съпруга си?

Отговор:
Отпускът при смърт на близък роднина е регламентиран в чл. 157, ал. 1,  т. 2 от КТ и се предоставя на работници или служители във връзка със смъртта на близък роднина. Съгласно чл. 157, ал. 1, т. 3 от КТ, работодателят е длъжен да освобождава от работа работниците или служителите за период от 2 работни дни, а не календарни дни.

Съгласно чл. 50, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските тези два дни са денят на смъртта и следващият го работен ден. Става въпрос за роднини по права линия, без ограничение и роднини по съребрена линия до втора степен - само брат или сестра.

Право на такъв отпуск имат работниците или служителите при смърт на роднини по сватовство от първа степен - свекър и свекърва, съответно тъст и тъща.

С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x