Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Осигуряване на командировано с удостоверение А1 лице

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Изпращаме част от този въпрос, зададен от нас, и частта от отговора, който основавайки се на указания от НАП, се оказва спорен за нас. 

При изложената във въпроса следна фактическа обстановка: Българско дружество с НКИД международен транспорт на товари командирова шофьор, назначен по трудов договор, категория 2 – за транспортиране на стоки до Германия. По данни от тахо-шайбата часовете положен труд на шофьора на територията на Германия са 9. Съгласно европейските разпоредби ние сме длъжни да начислим на командирования шофьор сумата от 85,50 евро, часове в Германия, съобразно тяхната минимална часова ставка. Лицето разполага с удостоверение А1, с дата на издаване 01.03.2021 г. Неизяснен и неподкрепен с нормативна уредба за нас остава отговорът на следния въпрос: За периода преди 01.03.2021 год. лицето е осигурявано спрямо българското законодателство, като в този период лицето също е било командировано в различни европейски страни имаме заповеди за командироване и имаме начислени и изплатени по банков път командировки. За евентуално доказване на законосъобразността на осигуряването на лицето през този период, необходимо ли е да съхраняваме оригинал от предходното удостоверение А1 на лицето? Изобщо необходимо задължително условие ли е да разполагаме с А1, за да пристъпим към прилагане на българското законодателство, по отношение на осигуряването на лицето? Ако към момента на месечното начисляване на осигуровки на лицето, все още не разполагаме с А1, а лицето за периода е било командировано в няколко европейски страни, как трябва да го осигурим?

Цитираме Вашият отговор на въпроса:

Нека започнем с това, че удостоверение А1 за определяне на приложимото законодателство Ви е необходимо, при условие че международния шофьор е командирован при условията на чл. 121а от КТ и Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги.

По отношение на международния транспорт те се прилагат само в следните случаи:

- Каботаж по смисъла на Регламент 10722009 и Регламент 10732009;

- Когато българско транспортно предприятие от група предприятия командирова работник или служител (шофьор) в предприятие от същата група предприятия, установено в друга държава членка;

- Когато българско предприятие, което осигурява временна работа, изпрати работник или служител (шофьор) в предприятие ползвател в приемащата държава членка.


Правим уточнение, че командированото от нашето дружество лице не попада в така изброените изключения.

От така изложената фактическа обстановска правя заключение, че лицето е командировано при условията на чл. 121 от КТ, а не при условията на чл. 121а от КТ, т.е. не е необходимо удостоверение А1 за определяне на приложимото законодателство, защото законодателството, което следва да прилагате е българското.

Кой текст от закона непротиворечиво води до този извод?

Както вече уточних удостоверение А1 се издава в определените от законодателството случаи. При Вас е налице командироване при условията на чл. 121 от КТ, при него водещо е българското законодателство, като разбира се в зависимост от държавата, в която се командирова лице е необходимо да работодателя да се съобразява и с нейното законодателство, както е например в Германия. Това означава, че в някои случаи може да е необходимо към трудовите възнаграждения на лицата да бъдат начислявани допълнителни възнаграждения във връзка с командироването им в определена държава от ЕС.

В изложените от НАП указания по посоченият казус са цитирани разпоредбите на Регламент 8832004 на Европейския парламент и на съвета и Регламент 987 за прилагане на предходния, с които текстове НАП изискват от дружеството като документ, удостоверяващ прилагането на българското законодателство, относно осигуряването на международните шофьори, командировани по чл.121 – издадено удостоверение А1 за доказване на това кое законодателство се прилага при движението на служители в ЕС и за осъществяване на обмен на информация между държавите членки и съответно основание за избягване на двойното данъчно облагане.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Осигуряване на командировано с удостоверение А1 лице

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x