Обезщетението по чл. 222, ал. 1 КТ като обезщетение за безработица
Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
доц. д-р Андрей Александров
на 27 Февр 2024
Въпрос:
➤ При съкращение по чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ на служител, който е назначен на договор за допълнителен труд по чл. 111 КТ (външно съвместителство), работодателят по този договор дължи ли му обезщетение по чл. 222, ал. 1 КТ при положение, че служителят продължава да работи по основния си трудов договор?
Отговор:
Съгласно чл. 222, ал. 1 КТ при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.
Очевидно е, че обезщетението за времето, през което работникът или служителят е останал без работа, по своя характер представлява обезщетение за безработица. Следователно необходима предпоставка, за да възникне правото на обезщетение, е оставането без работа на съкратеното лице, което обикновено се удостоверява чрез представяне на трудова книжка пред работодателя. В разглеждания тук случай лицето не остава без работа и не придобива качеството „безработно лице“, а единствено загубва допълнителния си доход по договор за допълнителен труд. От цитираната по-горе законова разпоредба се налага изводът, че работодателят по този договор не му дължи обезщетение за претърпените вреди.
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Обезщетения
22Авг2024
Право на обезщетение при пенсиониране за служител, който е закупил стаж
от Аспасия Петкова
на 22 Авг 2024
16Апр2024
Осигурителен доход при пенсиониране за лице, което работи по ТД, но ползва отпуск по майчинство
от Аспасия Петкова
на 16 Апр 2024
07Дек2016
Осигуряване на управител по ДУК в новорегистрирано ЕООД, където той е собственик и управител
от Красимира Гергева
на 07 Дек 2016
11Март2015
Съкращаване на пенсионер по болест работещ по трудов догов
от Красимира Гергева
на 11 Март 2015
25Авг2014
Задължение за изплащане на обезщетение при пенсиониране на работник
от Красимира Гергева
на 25 Авг 2014