Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Обезщетение за отглеждане на дете до 2 г. за лице, което е регистриран земеделски производител и СОЛ

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Регистриран Земеделски производител /самоосигуряващо се лице/ през м. май 2021 г. излиза в отпуск по временна неработоспособност за бременност и раждане за 135 календарни дни и получава обезщетение по чл. 53 от КСО до 410 дни. След 410 дни продължава, да си отглежда детето и получава обезщетение за гледане на дете до навършване на две години на детето. През 2021 г. ЗП/ СОЛ произвежда слънчоглед. През м. 01.2022 лицето ЗП/ СОЛ продава произведения през 2021 г. слънчоглед и получава доход, който декларира с декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и внася дължимия авансов данък. През м. 02.2022 г. лицето се пререгистрира като земеделски производител и едновременно с отглеждането на детето произвежда царевица. Добитата продукциа /царевица/ ще бъде продадена до края на 2022 г. или началото на 2023 г., за което лицето ще получи доход, който ще бъде деклариран и обложен според ЗДДФЛ. Към 31.08.2022 г. лицето ЗП/ СОЛ се осигурява с 4.8% за здравно осигуряване върху 710.00 лева, за което подава ежемесечно декларация образец 1 и годишно декларация образец 6. Детето ще навърши две години през м. юли 2023 г. Детето действително се отглежда от майката и не е настанено за отглеждане в детско заведение. Законоустановено ли е действието на майката - регистриран земеделски производител /самоосигуряващо се лице/, а ако не - какъв е редът майката да продължава да си отглежда детето и да получава обезщетение за гледане на дете до две годишна възраст? Следва ли майката – земеделски производител/ самоосигуряващо се лице да продължава да осъществява земеделска дейност и по какъв ред следва да продължава да се осигурява за да получава обезщетение за гледане на дете до навършване на две години на детето и доходи от осъществената сезонна земеделска дейност?


Отговор:
В периода от 1 до 2-годишна възраст на детето майката има право на парично обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, съгласно чл. 53 от КСО. 

Този отпуск може да се ползва и от бащата или от лицето, което е поело отглеждането на детето, например бабата или дядото. Паричното обезщетение ще е в същия размер, стига лицето, на което е прехвърлено майчинството, да отговаря на необходимите условия.

Съгласно чл. 53д от КСО, в сила от 1 август 2022 г., осигуреният за общо заболяване и майчинство баща има право на парично обезщетение за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, когато има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за този риск и не му е изплащано обезщетение по чл. 50, ал. 7, чл. 51, чл. 53, ал. 2 или чл. 53, ал. 3 от КСО.

Съгласно чл. 53ж от КСО, на осигурения за общо заболяване и майчинство баща, през време на отпуска за отглеждане на дете до 8-годишна възраст се изплаща парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.

Съгласно чл. 54 от КСО, когато майката упражнява дейност, т.е. не ползва отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и отговаря на условията по чл. 52а от КСО, тя има право на парично обезщетение в размер на 50 на сто от обезщетението по чл. 53. Ако лицето е самоосигуряващото се лице с право на обезщетение по чл. 53 и започне да упражнява трудова дейност, за която се осигурява за общо заболяване и майчинство, няма да има право на това обезщетение в пълен размер.

В конкретния случай майката може да упълномощи някой близък роднина по граждански договор да отглежда детето, докато тя упражнява дейност. Упражняването на дейност може да се счита само за дните, в които се прибира реколтата и се изплаща дължимото възнаграждение, т.е. да има развиване на дейност, свързана със земеделската дейност на майката.

Когато майката сключи граждански договор с лице, да извършва тази дейност и го упълномощи, ако гражданския договор е безвъзмезден, няма да се дължат осигурителни вноски.

С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x