Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Начисляване на договорено възнаграждение като основна заплата при СИРВ

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Търговско дружество има наети 17 служители, които работят на сумарно работно време с период на отчитане 3 месеца и сделно заплащане, за което има издадена заповед от управителя. Ежемесечно на база присъствена форма отчитаме отработените часове по дневната ставка, договорена в трудовия договор, и изравняваме в края на третия месец. При проверка от Инспекция по труда дружеството има предписание в разчетно-платежните ведомости на служителите да фигурира основна работна заплата и клас прослужено време, а не брой часове по съответната ставка. При условие че служителят работи на сумарно работно време, определено предварително с график, защо трябва да му начислявам договореното възнаграждение като основна заплата, а не като действително заработени часове, и трябва ли да се начислява клас прослужено време в този случай?


Отговор:
Съгласно чл. 66, ал. 1, т. 7 от КТ трудовият договор съдържа данни за основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер.

В чл. 4, ал. 1, изр. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата е посочено, че при прилагане на сделни форми и системи за заплащане на труда, основната заплата трябва да съответства на 100% изпълнение на утвърдените трудови норми. В тази връзка в трудовия договор на лицето и във ведомостите като основна заплата следва да фигурира договореното възнаграждение като основна заплата. Съгласно чл. 12, ал. 1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, за придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата определена с индивидуалния трудов договор. В тази връзка следва да начислявате и сума за стаж и професионален опит.
 
С уважение:

 

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x