Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Използване на целия полагаем отпуск преди напускане

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ Имам служител - учител, който е на постоянен договор при нас. За цялата година му се полагат 58 работни дни годишен отпуск. Тъй като беше на постоянен срок, сме му разрешили да си ползва отпуск през лятото за почти всички дни, но сега си подава молба за напускане от 01.09.2022 г. До 01.09.2022 г. лицето има право на 39 дни, а е ползвало 50 дни до 01.09.2022 г. Трябва ли нещо да се прави в този случай за тези 11 дни, които е ползвал в повече? Трябва ли да се коригира или си остава така, като се издаде бележка, че ги е използвал тези дни и на другото място да не се използват?


Отговор:
След като на лицето му е разрешен целият му полагаем отпуск за съответната година и в течение на календарната година напусне работа, лицето няма право да ползва платен годишен отпуск, освен ако за новата работа не е предвиден отпуск в по-голям размер, съгласно разпоредбата на чл. 33, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

Също така лицето не дължи обезщетение на работодателя за частта от отпуската, за която не е отработило съответното време, отново съгласно горепосочената наредба.

Издава се удостоверение, в което се посочва, че на лицето не му се дължи обезщетение по чл. 224 от КТ и същото е използвало целия си полагаем платен годишен отпуск за календарната година.
 
С уважение:

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x