Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Изчисляване на обезщетение при пенсиониране на учител

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

Какво трябва да включва брутната работна заплата при изчисляване на обезщетение при пенсиониране на учител? Кои доходи се включват при изчисленията?


Отговор:
Както при изчисляването на обезщетението за неизползван платен годишен отпуск, така и при останалите обезщетения по Кодекса на труда, дължими при прекратяване на трудовия договор, за база служи брутното трудово възнаграждение за месеца, предхождащ този, в който възниква основанието за съответното плащане. Разликата е, че при възнаграждението за платен годишен отпуск, респ. обезщетението за неизползван отпуск, е необходимо в месеца - база работникът или служителят да има отработени най-малко 10 работни дни. Извън тази особеност, правилата за определяне на брутното трудово възнаграждение, от което се изчисляват обезщетенията, са еднакви. Те са детайлно развити и в разпоредбите на чл. 17 – 19 от НСОРЗ.

Според чл. 17, ал. 1 от НСОРЗ в брутното трудово възнаграждение за определяне на възнаграждението за платен годишен отпуск по чл. 177 или на обезщетенията по чл. 228 от КТ се включват:
1. основната работна заплата за отработеното време;
2. възнаграждението над основната работна заплата, определено според прилаганите системи за заплащане на труда;
3. допълнителните трудови възнаграждения, определени с наредбата, с друг нормативен акт, с колективен или с индивидуален трудов договор или с вътрешен акт на работодателя, които имат постоянен характер;
4. допълнителното трудово възнаграждение при вътрешно заместване по чл. 259 от КТ;
5. възнаграждението по реда на чл. 266, ал. 1 от КТ;
6. възнаграждението, заплатено при престой или поради производствена необходимост, по чл. 267, ал. 1 и 3 от КТ;
7. възнаграждението по реда на чл. 268, ал. 2 и 3 от КТ.

НСОРЗ определя изрично като „трудови възнаграждения с постоянен характер“ допълнителните трудови възнаграждения за придобит трудов стаж и професионален опит и за образователна и научна степен „доктор“ или за научна степен „доктор на науките“, свързана с изпълняваната работа (чл. 15 ал. 1 от НСОРЗ).

Освен тях обаче за „допълнителни възнаграждения с постоянен характер“ се считат и допълнителните възнаграждения, които се изплащат постоянно заедно с полагащото се за съответния период основно възнаграждение и са в зависимост единствено от отработеното време.

Доколкото в запитването се посочва, че става дума за учител, следва да се съобразят и специалните правила на чл. 20 и сл. от Наредба № 4 от 20.04.2017 г. за нормиране и заплащане на труда. Поради големия обем на информацията тя няма да бъде възпроизвеждана изцяло тук, но най-общо според цитираната уредба в брутната работна заплата на персонала в държавните и общинските институции освен допълнителните трудови възнаграждения, определени в Кодекса на труда и подзаконовите нормативни актове по прилагането му, се включват и други допълнителни трудови възнаграждения:
1. за изпълнение на учебни часове по учебни предмети над минималната норма преподавателска работа, ако те не са отчетени при определяне на основната работна заплата;
2. за професионално-квалификационна степен, ако не е включена като елемент в основната работна заплата;
3. за преподаване на учебни предмети на чужд език с изключение на учебния предмет "чужд език";
4. на класен ръководител – за консултиране на родители и ученици и водене на училищната документация на съответната паралелка, както и на учител в детска градина – за водене на задължителната документация на съответната група и за консултиране на родители;
5. за безплатна храна – на непедагогическия персонал в детските градини и персонала в столовете и кухните на училищата;
6. за постигнати резултати от труда;
7. за проверка на изпитни материали от външно оценяване и олимпиади;
8. за изпитване на един ученик в задочна, индивидуална, комбинирана, дистанционна и самостоятелна форма на обучение и за провеждане на приравнителни изпити;
9. за провеждане на държавен изпит по теория и практика за придобиване на степен на професионална квалификация по професията/ специалността;
10. за наставничество – за подпомагане на новоназначен учител за срок до една година.

В брутната работна заплата на персонала в държавните и общинските институции може да се включват и други допълнителни трудови възнаграждения, ако са определени във вътрешните правила за работната заплата и/или в колективен трудов договор, напр. за работа при специфични условия на труд на персонала в специалните училища, центровете за специална образователна подкрепа и училищата към местата за лишаване от свобода и др.

С уважение:
 
доц. д-р Андрей Александров
 
 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x