ГИТ припомня правата и задълженията на сезонните работници
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
04 Юли 2018
Наблюдения на ГИТ показват, че секторът на сезонната заетост в туризма е рисков и нарушенията при възнагражденията и отчитането на работното време са чести. По тази причина преди масовите проверки, които ГИТ стартира в курортите, Инспекцията припомня правилата за наемане на сезонни работници, както и какви са правата и задълженията на назначаващите и назначените.
Наетите за сезонна работа лица не бива да се съгласяват да се трудят без сключен трудов договор, защото при евентуално нарушение на правата им могат да претендират пред ГИТ единствено за условията на труд и възнаграждение, които са договорени писмено.
Работодателите нямат право да допускат лица на работните места без да са им връчили подписани от двете страни екземпляри на трудовите договори, копие от уведомленията за регистрацията им в НАП и длъжностни характеристики.
Ако работодателят иска да провери уменията на сезонните работници, може да сключи трудов договор със срок на изпитване. С него наетият може да бъде освободен по всяко време без да се дължи предизвестие. В случай че изрично не е уговорено в чия полза е срокът на изпитване, то той важи и за 2-те страни и работникът също има възможност да напусне без предизвестие.
Назначаването на непълнолетни лица от своя страна става единствено след разрешение от ГИТ, което важи за конкретното работно място, за което е поискано, и за работодателя, с който е сключен трудовият договор. Заявлението може да се подаде и онлайн. Срокът, в който Инспекцията се произнася при представяне на пълен комплект документи, е 7 работни дни. изискваните документи са същите, както и за пълнолетните лица. Разликата е, че при назначаване на непълнолетни лица те се представят предварително в местната трудова инспекция, докато за пълнолетните - единствено при проверка.
При назначаване на граждани от трети държави работодателите трябва да знаят, че наетите следва да разполагат с разрешение за работа от Агенцията по заетостта. Редът за това е уреден в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, а също и в Правилника за неговото прилагане. Работодателите имат задължението да уведомят ГИТ в 7-дневен срок от действителното стартиране на работа на чужденеца. Целта на това е да може да се проследи при какви условия се труди чужденецът и че е напуснал, след като срокът на разрешението му е е изтекъл.
източник: dnevnik.bg
източник: dnevnik.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Заетост
16Юли2024
Какви работници и служители се търсят в бюрата по труда
от PortalTRZnormativi.bg
16 Юли 2024
03Февр2021
Не се отпускат компенсации за служители без договори
от PortalTRZnormativi.bg
03 Февр 2021
05Юни2020
Безработните могат да се включат в сезонна работа без да загубят социалните си помощи
от PortalTRZnormativi.bg
05 Юни 2020
08Май2020
На наказателна отговорност ще подлежат злоупотребилите със схема 60/40
от PortalTRZnormativi.bg
08 Май 2020
19Март2020
Стартира електронна борса за фирми, целяща запазване на работните места
от PortalTRZnormativi.bg
19 Март 2020
02Апр2019
АЗ обяви нов разширен прием на заявления за обучения с ваучери на заети лица
от PortalTRZnormativi.bg
02 Апр 2019