Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Трудова злополука при отзоваване за спешен случай от служител, който не е бил дежурен

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ При пожар на къща е засегнато газоразпределително табло на фирмата. Подаден е сигнал към служител, който не дежурен по време на събитието. Случва се извън работно време. По принцип от фирмата са определени служебни лица по график на разположение/ дежурства за извънредни случаи и аварии. Служителят, въпреки че не е бил по график, се е отзовал, при което е пострадал - изгаряне 1-ва степен. Има ли основание да се счита, че това е трудова злополука?


Отговор:
Съгласно чл. 55, ал. 1 от КСО, за трудова злополука се счита всяко внезапно увреждане на здравето, станало по време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, която лицето е извършило в интерес на предприятието и това е причинила временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт.

След като лицето се е отзовало на сигнала, въпреки че не е било в графика с лицата, които са на разположение/ дежурство при извънредни случаи и аварии, и е извършило работата, която е в интерес на предприятието и съответно е пострадало, не виждам пречка злополуката да се признае като трудова, но за целта е необходимо работодателят да спази процедурата в тези случаи и да представи комплект документи в НОИ в срок от 5 работни дни от узнаването за нейното настъпване. В този случаи бих Ви посъветвала да се обърнете към службата за трудова медецина, която ви обслужва, за да ви окаже съдействие във връзка с документите, които е необходимо да се представят в НОИ.

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КСО

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x