Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Сключване на основен трудов договор с лице, което има трудов договор по чл. 111

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

Въз основа на спечелен конкурс за заемане на академична длъжност Главен асистент и съгласно разпоредбите на ЗРАСРБ лицето, спечелило конкурса следва да заеме длъжността в едномесечен срок до един месец от съобщението за избирането му (чл. 23. (3) от ЗРАСРБ). Въпросното лице, спечелило конкурса, работи по основен трудов договор в друг ВУЗ и не желае да прекрати договора си там, а да го трансформира чрез допълнително споразумение във втори трудов договор чл. 111 във вр. с чл. 67, ал. 1, т. 1 от КТ (по препоръка на техния юрист). Законосъобразно ли е ние да сключим основен трудов договор по чл. 67, ал. 1, т. 1 от КТ с лице, което има действащо в момента трудово правоотношение, пък било то и трансформирано чрез допълнително споразумение в ТД по чл. 111 от КТ? Съгласно § 4д от ЗВО Основен трудов договор е трудовият договор, сключен на основание чл. 67, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Сключване на основен трудов договор с лице, което има трудов договор по чл. 111

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x