Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Оценка на риска при работа от разстояние

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ В компанията ни е въведен хибриден режим на работа - 3 дни в офиса и опция за 2 дни хоум офис. СТМ ни казват, че трябва задължително да се направи оценка на риска на работното място на всеки един работещ, който изпълнява работа от разстояние. За целта всички служители попълниха анкетна карта, в която подробно се описват всички условия на труд в дома, както и се декларира точният адрес, от който ще се изпълнява работата от разстояние. Задължително ли е да има отделна карта оценка на риска за всеки един отделен адрес на служителите ни, категоризирайки го като отделно работно място, и също - влиза ли по закон в задълженията на СТМ да изготви тази оценка на риска, особено ако има такава клауза в абонаментният ни договор, и има ли резон да искат това да им се заплати като отделна извънредна услуга?


Отговор:
Съгласно чл. 4, ал. 1 и 2 от Наредба №5 от 11.05.1999г. за реда,начина и периодичността на извършване на оценка на риска, оценката на риска се извършва от работодателя с участието на службата по трудова медицина, органите по безопасност и здраве и други специалисти в предприятието. В тази връзка задължение на службата по трудова медицина е да изготви оценка на риска, като в действащата нормативна уредба не се съдържат изключения от посочените правила във връзка със специфичните форми на организиране на работата, т.е. без значение дали работата е от разстояние или надомна или е в хибриден режим, както е във Вашата компания, е необходимо да има измервания и оценка на риска за всички места, където има работещи. Оценката на риска се преразглежда, когато има промяна в организацията на труда, както е във Вашия случай, съобразно разпоредбата на чл. 11, ал. 1, т. 1 от Наредба № 5 от 11.05.1999.

В зависимост от това какво точно е посочено в абонаментния ви договор със службата по трудова медицина зависи дали има резон да искат да им бъде заплатено като извънредна услуга и как точно е формулирана клаузата за изготвяне на оценка на риска. Обичайно в абонаментните договори със службите по трудова медицина е включено изготвяне на оценка на риска, когато работното място е едно /офисът на фирмата/ и за всяко допълнително работно място се заплаща допълнително. Възможно е да се направи допълнителен коментар по този въпрос, когато имаме налична точната клауза от договора, за да бъде отговора изчерпателен и точен.  

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

Наредба №5 от 11.05.1999 г. за реда,начина и периодичността на извършване на оценка на риска

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x