От началото на тази година са регистрирани 45 хил. еднодневни трудови договори
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
23 Май 2017
От началото на 2017 са регистрирани над 45 хил. образци на еднодневни трудови договори от около 500 земеделски стопани.
Най-голям брой образци са заверени от земеделските стопани в област Стара Загора – почти 14 500 на брой. Що се отнася до културите - най-много са заверените образци от произвеждащите розов цвят – почти 17 хил. бр., следвани от стопаните на лозя – близо 13 хил. бр., посочват от Инспекцията по труда.
Земеделските стопани, все още неразполагащи с потребителско име и парола за достъп до системата за онлайн регистрация на трудовите договори по чл. 114а от КТ – за краткотрайна сезонна селскостопанска работа, имат възможност да се обърнат към дирекциите „Инспекция по труда“, за да получат подобни. За това е нужно да имат регистриран имейл, който да предоставят. Когато образците на договорите са заверени електронно през системата, не е нужно да се носят в дирекциите „Инспекция по труда“ за подпис и печат, защото се идентифицират чрез Уникалния идентификационен код, генериран от софтуера.
Остава и възможността образци на еднодневни трудови договори да бъдат заверявани на място в дирекциите „Инспекция по труда“ по местонахождение на имота. Всички земеделски стопани, предоставили имейл адреси при регистрацията си като такива в Министерството на земеделието, храните и горите, автоматично получиха потребителско име и парола. От месец февруари те вече ползват функционалностите на надградената система за регистриране на еднодневни договори.
Освен че образци на договори вече може да се регистрират по всяко време, дори в извън работно такова и в почивни дни, софтуерът дава и други облекчения при администрирането на процеса. Например директно се генерират данните на работник, който веднъж вече е назначаван от същия работодател и те са вписани в системата. Посредством калкулатора, при зададено възнаграждение, могат да се изчисляват в разписката сумите за данък и осигурителни вноски за сметка на работника, а също и чистата сума за плащане на лицето. Подпомага се още попълването на декларациите за осигурителния доход и осигурените лица, каквито земеделските стопани имат задължение да подават към НАП.
За повече информация за ползването на системата, а също и за договорка за демонстрирането ѝ на практика, всеки земеделски стопанин може да се обърне към дирекциите „Инспекция по труда“ по местонахождение на имотите.
Инструкции за работа със софтуера, достъпът до системата и до ръководството е осигурен посредством специален банер на сайта на ИА ГИТ.
източник: expert.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "9 експертни решения за трудовоправни отношения"!
Подобни статии от категория Трудов договор
16Ян2025
Нова версия на клиентския софтуер за трудови договори
от PortalTRZnormativi.bg
16 Ян 2025
19Март2024
Засилени проверки в селското стопанство започват от ГИТ
от PortalTRZnormativi.bg
19 Март 2024
30Дек2022
Програмният продукт Трудови договори е актуализиран
от PortalTRZnormativi.bg
30 Дек 2022
23Март2021
НАП публиква версия 2.16 на на клиентския софтуер за "Трудови договори"
от PortalTRZnormativi.bg
23 Март 2021
12Март2021
НАП публикува нова версия 2.14 на клиентски софтуер за Трудови договори, в сила от 01-ви март
от PortalTRZnormativi.bg
12 Март 2021
05Март2021
НАП публикува нова версия 2.13 на клиентския софтуер за трудови договори, в сила от 01-ви март 2021 г.
от PortalTRZnormativi.bg
05 Март 2021