Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се
  • Въпроси и отговори
  • Модели документи
  • Срокове за плащания и отчети
  • Законодателство
  • Новини
  • Обнародвания на държавен вестник
  • Осигуряване на чуждестранно лице с ДУК в ЕООД в България

    Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
    Аспасия Петкова
    Въпрос:
    ➤ Дружество, регистрирано като ЕООД и с адрес на управление в България, има управител - гражданин на Русия и Израел. Той има подписан ДУК с българската фирма с възнаграждение 15000 лева. Лицето не пребивава в България. Не знаем също така дали има други доходи от страните, на които е гражданин. Дружеството ще се занимава със софтуер и консултации. Към момента няма друг персонал и все още няма офис, но е възможно това да се промени след време. Трябва ли да започнем да му начисляваме осигуровки тук в България, в предвид изплащането на месечното възнаграждение по ДУК? Какви документи той трябва да предостави ако има и други доходи извън България? Ако не трябва, защо? Може ли осигуряването да бъде на друго място а не тук?

    Отговор:
    Съгласно чл. 23 от Закона за чужден­ците в Република България, чужденците пре­бивават в България: краткосрочно, продължително, дългосрочно или постоянно.

    Съгласно чл. 39, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване, за чуждите граждани, които краткос­рочно и продължително пребивават в стра­ната, здравноосигурителна вноска не се дължи. Те заплащат стойността на оказана­та им медицинска помощ, освен ако за тях е в сила международен договор, по който Република България е страна.

    Задължително осигурени в НЗОК са чуждите граждани, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, ос­вен ако е предвидено друго в междунаро­ден договор, по който Република България е страна.

    Тъй като гражданинът на Русия и Израел не е със статут на дългосрочно или постоянно пребиваващ, в настоящия момент не попада в кръга на осигурените лица по реда на чл. 33 от Закона за здравното осигуряване и не следва да се внасят за него здравноосигурителни вноски по българското законодателство.

    От 20 март 2010 г. е в сила договор между Ре­публика България и Руската федерация за социална сигурност, обнародван в ДВ, бр. 20 от 12 март 2010 г., който е изменен с Протокол, ратифициран със закон, обнародван в ДВ, бр. 54 от 16 юни 2020 г. Съгласно договора и измененията му, осигурените лица, спрямо които се прилага този договор, се подчиня­ват изключително на законодателството на тази до­говаряща страна, на територията на която извършват трудова дейност. В материалния обхват на договора (чл. 2) са оп­ределени клоновете на социална сигурност и права­та, които лицето ползва от тези клонове за сметка на държавата, която е определена като компетентна. В същите не са посочени права на лицата, свързани със здравното осигуряване.

    Между Република България и държавата Израел е сключена Спогодба, в сила от 1.09.2009 г., която не задължава гражданина на Израел да се осигурява по българското законодателство, свързано със здравното осигуряване, когато не пребивава и не упражнява дейност на територията на България.

    Това означава, че гражданинът на Русия и Израел не подлежи на здравно осигуряване по българското законодателство за доходите, които получава по договора за управление и контрол.

    Но лицето получава трудово възнаграждение като управител в българско търговско дружество – ЕООД, поради което по отношение на социалното осигуряване подлежи на осигуряване по българското законодателство. За целта трябва да има необходимата регистрация в НАП – служебен номер, който да му служи за подаване на необходимите данни в информационната система на НАП.

    С уважение:

     
     
    Нормативна рамка

    ЗЗО

    Закон за чужденците

    Договор между Република България и Руската федерация за социална сигурност

    Спогодба с Израел

    БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

    Няколко практически съвета за сключване на трудов договор

    Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
    Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!

    Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

    Подобни статии от категория Осигурителни вноски



    x