Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Обезщетение за по чл 222 и чл. 224 за починало лице с право на ранно пенсиониране

Василена Христова Отговор, предоставен от
Василена Христова
Въпрос:

Служител, който е шофьор на товарен автомобил, се разболя от COVID, беше в болница, където почина. Ние подготвяме в момента заповед за прекратяване на основание чл. 325, ал. 1, т. 11 от КТ. Той има неизползвани 8 дни платен отпуск от 2020 г. Също така се оказа, че има придобито право на ранно пенсиониране, тъй като е II-ра категория. Дължат ли се обезщетение по чл. 224 и обезщетение по чл 222 за пенсиониране, какви са основанията за това и какви документи трябва да приложим към заповедта му?


Отговор:
Съгласно чл. 325, ал.1, т. 11 от Кодекса на труда трудовият договор се прекратява без да се дължи предизвестие със смъртта на работника или служителя, т.е. от датата на смъртта. При смърт на работника или служителя наследниците му са длъжни да уведомят работодателя и да му предоставят копие от смъртния акт, с който се установява смъртта на лицето.

Относно дължимите от работодателя обезщетения:
1. Обезщетение за неползван отпуск - при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск за текущата календарна година пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж, и за неизползвания отпуск, отложен по реда на чл. 176, правото за който не е погасено по давност. Обезщетението по чл. 224, ал. 1 от КТ се изчислява по реда на чл. 177 към деня на прекратяването на трудовото правоотношение. Съгласно чл. 43, ал.1 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските „при смърт на работника и служителя преди ползуването на платен годишен отпуск на наследниците му се изплаща обезщетение по чл. 224 КТ пропорционално на полагащия му се платен годишен отпуск до деня на смъртта“.
2. Обезщетение за т. нар. пенсиониране - съгласно чл. 222, ал .3 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.

Съгласно чл.2, т. 25 от Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране „от втора категория при пенсиониране е трудът на шофьори на товарни автомобили с товароподемност 12 и повече тона". Лицата, работещи при условията на първа и втора категория труд, които са осигурени във фонд "Пенсии" на държавното обществено осигуряване, задължително се осигуряват и в професионален пенсионен фонд за пенсия за ранно пенсиониране, независимо от възрастта, с изключение на лицата, осигуряващи се по реда на чл. 4в във фонд "Пенсии". Съгласно чл. 69б, ал. 2 от КСО лицата, които са работили 15 години при условията на втора категория труд, придобиват право на пенсия - за мъжете през 2021 г. – навършили възраст 58 г. и 8 месеца.

В случай че до деня на смъртта работникът или служителят е отговарял на условията за придобиване на право на пенсия по чл. 69б, ал. 2 от КСО, то с прекратяването на трудовият договор работодателят дължи на наследниците му изплащане на обезщетение по чл 222, ал. 3 от КТ.

Обезщетенията по чл. 224, ал. 1 и по чл. 222, ал. 3 от КТ са дължими при прекратяване на трудовото правоотношение и се изплащат не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок, съгласно чл. 228 от КТ.

Правоимащите лица доказват правото си с удостоверение за наследници. В случай че наследниците са няколко лица, то дължимите от работодателя суми могат да бъдат изплатени и на един от тях, за което той трябва да представи на нотариално заверено пълномощно от останалите наследници.

С уважение:
Още за обезщетение по чл 222:



 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x