Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Мястото на работа като елемент от задължителното съдържание на трудовия договор

доц. д-р Андрей Александров Отговор, предоставен от
доц. д-р Андрей Александров
Въпрос:

В предприятие е извършена проверка от Инспекция по труда. Проверени са три трудови договора и са съставени три акта за нарушения за това, че в трудовите договори в точка „място на работа“ сме посочили единствения обект на фирмата – автокомплекс, а не сме посочили адреса на обекта, с което сме нарушили чл. 66, ал. 1, т. 1 от КТ. При започване на проверката сме попълнили предоставената от инспектора анкетна карта, в която сме описали адреса на единствения си обект. Какво следва да се разбира под „място на работа“ съгласно КТ? Ако фирмата има много обекти  на различни адреси е логично те да са упоменати в трудовия договор, но когато обектът е един, задължително ли е да се посочи адресът на обекта в трудовия договор и на какво основание? Предвид че сме пуснали веднага допълнителни споразумения с вписан адрес на обекта, имаме ли основание да се надяваме, че нарушението може да се счита за маловажно, за да бъдат глобите в минимален размер?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Мястото на работа като елемент от задължителното съдържание на трудовия договор

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x