Как да ръководите хора, които са по-умни от Вас
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
25 Окт 2017
Не всеки умее да ръководи персонал. Още по-малко ако този персонал, е по-умен от него.
Проблемът, пред който се изправяте, ако сте в тази ситуация, е как да убедите хора, по-интелигентни от Вас, да Ви слушат.
За да го постигнете, следвайте тези няколко стъпки:
1. Потърсете съвет.
Ако срещате затруднения в работата си, не се страхувайте да потърсите съдействието на специалисти, консултанти, ментори, хора с опит. Те могат да Ви дадат практически съвети как да общувате с по-интелигентните си кадри, как да им възлагате задачи, дори как да поддържате дисциплината им.
2. Информирайте се.
Да, Вашата задача е да ръководите кадрите си, но трябва да сте наясно поне в общи линии с какво се занимават. Това ще Ви съдейства да вникнете по-добре в задачите им и да разбирате термините, които вероятно ще използват в разговорите си с Вас. Колкото по-лесно разбирате тези кадри, толкова повече те ще Ви уважават.
3. Посочете проблемите.
Дори и служителите Ви да са по-умни от Вас, това не означава, че са наясно с всички пропуски в работата и поведението си. Срещнете ли такива, не се притеснявайте да ги посочите. Не се и бавете да го направите. Колкото по-навреме вземете мерките, толкова по-бързо ще решите проблема. А и ще покажете на подчинените си, че не се притеснявате да действате при нужда.
4. Давайте и приемайте обратна връзка.
Както служителите Ви се нуждаят да знаят с какво се справят и с какво не, така и Вие се нуждаете от това. Имайки по-умни от Вас служители, разполагате с предимството да се учите от хора, които действително имат какво да Ви покажат. Приемете общуването си като възможност да развиете кадрите си, но и Вие самите да се развивате.
5. Дайте автономност на служителите си.
Колкото по-интелигентни и способни са хората Ви, толкова по-малко заслужават да ги следите. Доверете им се и им разрешете допустимата автономност. Няма ли стриктни изисквания за методиката на работа, позволете им те да развият и прилагат своя собствена.
6. Показвайте увереност, но не и арогантност.
Това, че някой е по-интелигентен от Вас, не значи, че може да върши Вашата работа. Ръководите ли определени кадри, справяте ли се с това, нямате причина да се притеснявате за авторитета си. Покажете умерена увереност в себе си и в екипа си. Така и кадрите Ви останат с впечатлението, че ги ръководи човек с авторитет, който си вярва.
източник: hbr.org
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Мениджмънт
20Юни2018
15-те най-често срещани въпроса по време на интервю за работа
от PortalTRZnormativi.bg
20 Юни 2018
24Ноем2017
3 умни стратегии в управлението на персонала за модерния мениджър
от PortalTRZnormativi.bg
24 Ноем 2017
15Ноем2017
Ключът към избиране на най-подходящия кандидат е решението кое е най-важно
от PortalTRZnormativi.bg
15 Ноем 2017
14Септ2017
5 начина да създадете успешна стажантска програма
от PortalTRZnormativi.bg
14 Септ 2017