Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Изравняване на осигурителен доход на земеделски производител

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

Регистриран земеделски производител физическо лице внася месечни осигурителни вноски върху минимален месечен размер на осигурителния доход за земеделските производители 420 лв. За целите на данъчното облагане попълва Приложение №2 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, като декларира облагаем доход от произведена непреработена продукция, получени субсидии, произведена преработена продукция и продажба на дълготрайни активи селскостопански машини. Според указанията на Таблица 1 и 2, регистрираните земеделски производители, произвеждащи преработена растителна иили животинска продукция следва да определят годишен осигурителен доход. По отношение на доходите от продажба на земеделска техника, в писмо на ЦУ на НАП с Изх. № 24-35-926.05.2015 г. е застъпено следното становище: В случаите, в които продажбата на собствена земеделска техника  е част от стопанската дейност на регистрирания земеделски стопанин, доходът от продажбата ѝ ще се счита за доход от упражнена трудова дейност по смисъла на чл. 6, ал. 2 от КСО, съответно следва да се включи при определяне на годишния осигурителен доход, върху който се дължат окончателни осигурителни вноски по чл. 6, ал. 9 от КСО. При определяне на годишния осигурителен доход се включват сумите за преработена продукция и продажбата на селскостопански машини, като се изключват доходите от непреработена продукция и получените субсидии. Получената сума е в размер на 49 148 лв. и надвишава максималния годишен осигурителен доход за 2021 г. - 36 000 лв. Разходи за дейността не следва да се приспадат от сумата на ред 13, когато доходите са обложени по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ и се декларират в Приложение № 2. Доходът се разделя на 12 месеца защото трудовата дейност е упражнявана през цялата година. Таблица 1 и 2 са попълнени от януари до декември както следва: колона 4 - 420 лв., колона 5 - 3000 лв., тъй като сумата не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход. Сумите се пренасят в Приложение № 2, част IV: ред 1, шифър 2 - 4001: 1577,52 лв.; ред 2, шифър 2 - 4002: 9 690,48 лв. Самоосигуряващото се лице следва да подаде годишна декларация обр.№ 6, като към авансовите вноски 1577,52лв. включи и окончателните осигурителните вноски за довнасяне в размер на 9 690,48лв. и да ги внесе до 30 април 2021г., съответно в срока за подаване на годишната данъчна декларация. Правилно ли са попълнени Таблица 1 и 2 и Декларация № 6? Уточнение: Сумата 49 148 лв. е приход от продажбата на преработена продукция и селскостопански машини, т.е. стойността по фактури - продажба без ДДС. Преработена продукция - 22 848 лв. и селскостопански машини 26 300 лв.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Изравняване на осигурителен доход на земеделски производител

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x