Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Избягване на разлика в сума при ползван отпуск в месец, когато клас прослужено време се увеличава

Красимира Гергева Отговор, предоставен от
Красимира Гергева
Екперт
Въпрос:

➤ При изчисление на платения отпуск, използван в месец, в който класът прослужено време се увеличава, се появяват малки разминавания в крайната сума за получаване. Ние работим с външна пейрол компания, която прави изчисленията и като отговор от тяхна страна получих, че коефициентът, който се добавя при промяна на заплатата, се използва само при промяна на основната заплата, не и на класа прослужено време. Значи ли това, че няма как да се избегне разликата в изчислената сума за използван отпуск и служителите ще получават по-малко, отколкото ако не бяха ползвали такъв? Знам че за базов месец за изчисление на възнаграждението по време на ПГО се взима предходният месец, в който има поне 10 отработени дни, но имах впечатлението, че се използват различни коефициенти (когато има разлика в броя работни дни или заплатата), така че дадено лице винаги да получи такава заплата, каквото би получило, ако не е използвал отпуск.


Отговор:
Съгласно чл. 21, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, когато има увеличение на основната заплата към началото на отпуската или след нея, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл.177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процентното увеличение на новото и старото брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

Това означава, че коефициентът е между новата и старата брутна заплата, не се прави коефициент само за основната заплата и по този начин няма да се получи разлика в нетното възнаграждение. 

С уважение:

 

 

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Решени практически казуси за всеки ТРЗ служител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x