Дисциплинарна беседа - част I

проф. Сава Джонев
18 Юли 2016

1. Дисциплинарната беседа трябва задължително да бъде предшествана от изработване на правила и норми за поведение и те да бъдат доведени до знанието на всеки отделен сътрудник.
Няма морал в една система за контрол, ако нейните изисквания не са известни на потърпевшите. Затова най-добре е те не само да ги познават, но и да бъдат включени в изработването им. Методиката за това е следната:
- най-напред всеки индивидуално написва на лист 5 добри правила, които се спазват в групата; други 5 правила, които не са добри, но се следват от всички; и още 5, които са добри, но не се практикуват в тази група;
- на обща дискусия групата обсъжда тези канони, обобщава съществуващите добри норми, утвърждава необходимите нови, отхвърля някои практикувани, но нежелателни, или съществуващи на хартия, но безсмислени и неследвани от никого.
Освен това правилата и стандартите, които ръководителят ще изисква да се спазват, трябва да бъдат съобразени с трудовото и правното законодателство. В противен случай те могат да стана причина за сериозни вътрешни конфликти и гафове на ръководителя. С други думи необходимо е служителите да бъдат запознати и с основните правилници и кодекси на трудовото поведение в дадената организация. Особено ръководителят.
2. Освен това, когато ръководителят възнамерява да коригира някоя практика, нарушаваща системно реда и съществуващите норми, необходимо е предварително да предупреди подчинените за своето намерение.
Човешкото съзнание е устроено така, че когато дълго време не получава обратна информация (наказание, санкция и пр.) за някое свое поведение, губи усета за неговата нефункционалност. Вместо това поведението може да стане рутинно, навично и спонтанно да се възпроизвежда, ако носи едностранна изгода на индивида. Затова е необходимо такива модели да бъдат поставени отново във фокуса на съзнанието и отхвърлени, дължимото поведение задължително да бъде припомнено и обосновано, а последствията и от двете да бъдат включени чрез “предусетените реакции” сред психичните регулатори на активността.
Предупреждението на ръководителя за дължимо поведени и предстоящ контрол играе мобилизираща роля и само по себе си може да предотврати множество неблагополучия и усложнения. А задължителното посочване на правилния модел, запълва отворената от отрицанието на девиантната практика празнина.
3. Самата дисциплинарна беседа се провежда по повод.
Установява се със сигурност нарушението. Събира се изчерпателна информация, като се внимава ръководителят да не стане жертва на подвеждане. Любимата тактика на подчинените да управляват своя ръководител е като го “водят за носа” чрез дезинформация.
4. Преди самата беседа ръководителят задължително трябва да си направи строг план за провеждането ѝ, в който да набележи редица стъпки:
- внимателен подбор на мястото и участниците, ако е необходимо да бъдат привлечени и други лица, така че да не се превръща беседата в публичен съдебен процес;
- изнасяне на фактите;
- изслушване на събеседника и изясняване обстоятелствата около фактите и неговото мнение по въпроса;
- ако е необходимо, доставяне на допълнителна информация.
Част II вижте тук: Дисциплинарна беседа - част II
Същевременно трябва да се да осигурят и редица фактори, спомагащи за ефективното протичане на беседата:
- задължителната нагласа, която ръководителят трябва да развие у себе си преди беседата, е да разглежда въпроса честно и справедливо и да създаде атмосфера на взаимно доверие, показвайки намерение за непредубедено обсъждане;
- ориентация към делово протичане на разговора, без неуместни шеги, сарказъм, обидни категоризации и пр.;
- сериозно отношение към въпроса, демонстриращо едновременно нежелание за превръщането му във вражда, но и нежеланието нарушението да се повтаря;
- стратегическа цел на ръководителя е да убеди другия да промени своето поведение в конструктивно направление по отношение на организацията и понякога да предприеме точно определени стъпки, “компенсиращи причинена от него щета” (другото, по-благовидно име на наказанието).
5. “Присъдата” трябва да бъде произнесена след сериозно обмисляне на ситуацията, фактите и обясненията на потърпевшия, а не да бъде предопределена преди беседата.
Затова добре е при подготовката на ръководителя за срещата само да си изясни целия спектър възможни санкции, без да предрешава резултата. “Присъдата” трябва да дойде в резултат на изслушването на провинилия се.
6. Целта на ръководителя при дисциплинарната беседа по повод на нарушения е не да накаже, а да убеди другия да се промени.
Аргументите за това могат да бъдат различни:
- разминаването между реално поведение и общоприети норми;
- вредните последствия от нарушенията за работата;
- вредните последствия за самия индивид и пр.
.png)
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Мениджмънт
20Юни2018
15-те най-често срещани въпроса по време на интервю за работа
от PortalTRZnormativi.bg
20 Юни 2018
24Ноем2017
3 умни стратегии в управлението на персонала за модерния мениджър
от PortalTRZnormativi.bg
24 Ноем 2017
15Ноем2017
Ключът към избиране на най-подходящия кандидат е решението кое е най-важно
от PortalTRZnormativi.bg
15 Ноем 2017