5 важни съвета за ефективна екипна комуникация

PortalTRZnormativi.bg
11 Апр 2016
Една от най-големите пречки към изграждането на ефективния екип, е лошата комуникация е него. Причините за лошото общуване на членовете на колектива Ви обикновено не са една или две. 

Въпреки това нейната важността на комуникацията не позволява да бъде неглижирана. Поради тази причина можете да вземете няколко мерки, с чиято помощ да си осигурите ефективно общуващ екип:
Яснота.
За да повишите морала и мотивацията на екипа си, трябва да е ясно какви са целите му и какви са отговорностите на всеки от екипа. Ако има някой, на когото очакванията Ви не са ясни, той трябва да знае, че винаги може да се обърне към Вас за тяхното изясняване. Един трик, с който можете да окуражите въпросите от страна на екипа си, е при всяко обсъждане на нови задачи, да проверявате дали всичко е ясно.
Участие.
Нека всеки от кадрите в екипа да взимат участие в обсъждането на цели и задачи. Всеки трябва да демонстрира своята отдаденост, като изслушва, прави усилие да разбира останалите и задава въпроси.
Учтивост.
Вероятно един от най-неглижираните моменти в екипната комуникация е добрата стара учтивост. Тя кара хората Ви да се уважават едни други и да демонстрират това уважение. Ще се съгласите, че когато говорим с или пред хора, които имат респект към нас, се чувстваме много по-уверени и по-лесно се изразяваме. Прекъсването на хората докато говорят, липсата на думи като "благодаря", "извинявай" и "моля", личните нападки и лошите маниери силно влошават екипната комуникация. Причината е проста: никой не желае да общува с хора, които не се отнасят добре с него.
Гъвкавост.
Има случаи, при които не всеки от екипа ще се съгласява с дадено изразено становище. Членовете на екипа трябва да са достатъчно гъвкави, че да откриват резона в предложения, с които принципно не се съгласяват, както и да са готови да окажат подкрепа на решения, които не съвсем в унисон с мнението им. А и да съдействат активно за тяхното реализиране.
Доброта.
Членовете на екипа не трябва да говорят лошо едни за други. Ако не могат да кажат нищо добро, по-добре е да не говорят въобще. Ако не сте готови директно да посочите проблемите, не трябва въобще да отваряте въпрос. Важно е за екипа всички в него, начело с Вас като лидер, да се въздържате от клюкарстването, тъй като то ерозира доверието между колегите и уврежда морала на целия екип.
източник: teamworkandleadership.com
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Екип
01Дек2017
Как да се справите с негативния колега, който непрекъснато се оплаква
от PortalTRZnormativi.bg
01 Дек 2017
04Авг2017
3 случая, при които да кажете "Не" на работа без да се чувствате виновни
от PortalTRZnormativi.bg
04 Авг 2017
03Авг2017
4 начина, по които си вредите, като не търсите помощ на работа
от PortalTRZnormativi.bg
03 Авг 2017
02Февр2017
Какво да направите, ако Ваш колега се държи така, сякаш Ви е шеф
от PortalTRZnormativi.bg
02 Февр 2017