4 ключови роли в страхотния екип

PortalTRZnormativi.bg
18 Апр 2016

Някои считат, че за целта е необходимо да изберете най-добрите служители. Нещата обаче са малко по-сложни. Един екип не може да функционира добре, ако служителите в него не са талантливи в различни сфери, защото просто няма да могат да се допълват.
Всеки екип има своите 4 ключови роли, с чието съдействие ще изградите именно силния екип, към който се стремите:
1. Генерал.
Не можете просто да завършите престижен университет и да се считате за "генерал". Подобна роля се заема от хора, които са умни, но също имат опит и умеят да ръководят. генералът разбира добре своите войници и задачите им. Наясно е с какво най-добре се справят. Генералът е човек, който вече е доказал, че може да овладее стресови и кризисни ситуации, справял се е с тежки задачи, с проблемите, възникнали при различни проекти. Когато генералът Ви каже, че можете да се справите с дадена задача, му се доверявате. Без генерала ще имате добър, но никога страхотен екип.
2. Полковник.
Всеки генерал се нуждае от заместник, който да планира оперативно битката. Полковникът води хората си напред към изпълнение на поставените цели. Генералът се нуждае от умението да следи за изпълнението на плана, да го анализира и да прави нужните корекции. Но без умел заместник, който да му съдейства с изпълнението, генералът ще се окаже затрупан с работа и няма да може да се съсредоточи върху собствените си ключови дейности. Полковник може да бъде например ръководителят на продажбения екип, който следи за изпълнението на ежедневните операции и предоставя информация на своя ръководител за развитието на проектите и задачите. Полковникът е способен да се намеси, когато възникнат оперативни проблеми в колектива.
3. Сержантът.
Той е "спойката" на екипа. Когато на генерала не му хрумват нови идеи, а полковникът е зает с други спешни задачи, сержантът е човекът, който се грижи работата да продължи да върви напред. Това е, човекът, който работи повече от всички други. Той максимизира таланта си и оказва влияние върху целия екип. Останалите служители се обръщат към него, когато срещнат затруднения в работата си, защото той може да им съдейства. Често работи извънредно, но остава позитивно настроен и има способността да ентусиазира и останалите. Сержантът е обичан, защото не се грижи само за себе си и своя просперитет, той е загрижен за развитието на целия екип. Той може да е например един силен мениджър на средно равнище, човек, когото всички в офиса харесват.
4. Войникът.
Всяка армия се нуждае от войници. Такива, които са готови да учат и да се развиват. Които вярват в мисията на компанията. Трябва да откриете хората, които отговарят на фирмената Ви култура. Тя следва да е такава, че да изгради истински колектив от колегите, които работят заедно. Открийте такива кадри, които не са просто готови да работят, но и за готови да вложат усилията си за просперитета на компанията. Хора, които имат амбиция и визия за бъдещето си. Хора, които вярват, че труда им има значение. Такива, които ще са готови да дадат всичко от себе си не само защото очакват заплащане, а и защото считат това за израз на самоуважение.
Можете да имате добра компания без тези хора. Може дори да я направите сравнително успешна. Но с времето ще откриете, че лошият екип всъщност струва скъпо. Ако искате да реализирате пълния си потенциал, е необходимо да имате действително силен, сработен, синергично действащ колектив.
източник: entrepreneur.com
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "ТРЗ практика – готови решения за отпуски, трудови и граждански правоотношения "!
Подобни статии от категория Екип
01Дек2017
Как да се справите с негативния колега, който непрекъснато се оплаква
от PortalTRZnormativi.bg
01 Дек 2017
04Авг2017
3 случая, при които да кажете "Не" на работа без да се чувствате виновни
от PortalTRZnormativi.bg
04 Авг 2017
03Авг2017
4 начина, по които си вредите, като не търсите помощ на работа
от PortalTRZnormativi.bg
03 Авг 2017
02Февр2017
Какво да направите, ако Ваш колега се държи така, сякаш Ви е шеф
от PortalTRZnormativi.bg
02 Февр 2017