Защо мениджърите у нас сменят работата си?
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
18 Юни 2015
Защо мениджърите в България сменят работата си? По-голяма част от българските мениджъри (39%) сменят работните си места заради възнаграждението.
След тях се нареждат ръководителите, които сменят работата си поради липса на кариерно развитие, сочи годишното проучване на пазара на човешкия труд и капитал, инициирано за 14-та поредна година от OD&M Consulting.
В изследването са участвали 173 компании, изследвани са над 75 хил. индивидуални пакета възнаграждения. След изследваните сектори са банковия, застрахователния, ИТ, изнесени услуги, производства и други.
Данните от проучването показват още, че в последните две години процентът на хората, които доброволно напускат компанията спрямо средно-списъчния брой персонал е средно 10% и няма тенденция в повишаване или намаляване.
Причините, поради които хората доброволно напускат работа са заплатата, липсата на кариерно развитие, търсене на нова кариера, натовареността на работното време, емиграция, взаимоотношения с мениджъри и колеги.
През 2015 г. продължава увеличаващата се от 2014 г. тенденция за търсене на начини от страна на работодателите за мотивиране на отделни, ключови за компанията служители. Най-често използваните прийоми са програми за обучение и развитие (39%), възможности за участие в интересни проекти (23%), признание (21%), възможности за кариерно развитие (20%), увеличение на възнаграждението (18%), непарични придобивки (17%).
Предвид концентрацията на бизнес в столицата, традиционно заплатите и бонусите, които получават хората в София са по-високи от тези в провинцията.
Международните компании предлагат по-високи възнаграждения на топ мениджърите си и на своите експерти. Оперативните нива работници са със сходни възнаграждения в българските и международни компании.
Непаричните придобивки са традиционни в последните няколко години, но се прилагат все по-масово от работодателите като начини за стимулиране на служителите.
Най-разпространени са мобилни телефони (87%), обучения за придобиване на различни умения (84%), профилактични прегледи (75%), ваучери за храна (67%), частно медицинско осигуряване (61%), животозастраховки и застраховки за нетрудоспособност (60%).
Според изследването в поседните четири години средното увеличение на заплатите е около 5%, като ръстът се запазва и през 2015 г. Този процент се предвижда и за 2016 г.
Източник: pariteni.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Напускане
11Апр2022
Започна прием на документи по мярка 60 на 40 за периода от март до юни 2022 г.
от PortalTRZnormativi.bg
11 Апр 2022