Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Промяна на осигуряване на СОЛ, когато СОЛ започне да получава доходи от личен труд и да се осигурява върху него

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Става въпрос за самоосигуряващо се лице в ЕООД, което досега се е осигурявало върху минималния размер на месечния осигурителен доход – 650 лв., без да получава възнаграждение за положен труд в дружеството. От м. май решава /с граждански договор/, че иска да му бъде изплащано възнаграждение за положен труд в дружеството върху сумата от 5000 лв. и съответно да се осигурява върху тази сума. Трябва ли за целта да се уведоми НАП за това или промените се отразяват чрез подаване на декларация образец 1? Какъв е кодът на т. 12 - „Вид осигурен” при изплащането на възнаграждение на СОЛ – 12 или 90? Също ДОД, който ще се удържа авансово за СОЛ, признава ли се за разход на фирмата и се внася през Булстата на фирмата или през ЕГН-то?


Отговор:
На основание § 1, т. 26, б. “и“ от ДР на ЗДДФЛ, за целите на данъчното облагане правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери, се приравняват на „трудови правоотношения”. Същото се отнася и за управляващ собственик на ЕООД.
 
Следователно за целите на данъчното облагане по реда на ЗДДФЛ доходът от полаган личен труд от собственик на дружеството се третира като доход от трудово правоотношение, независимо от вида на сключения договор.
 
Съгласно даденото в закона определение относно възнагражденията, изплащани за положен личен труд, при облагането на доходите, получени от физически лица, се прилагат правилата за облагане на доходи от трудови правоотношения, като се имат предвид разпоредбите в закона, предвидени за авансово облагане и годишно облагане по реда на ЗДДФЛ на този вид доходи.
 
Когато се изплащат възнаграждения за положен личен труд съгласно чл. 42, ал. 2, изречение второ от ЗДДФЛ месечната данъчна основа на самоосигуряващи се лица за доходи от трудови правоотношения по § 1, т. 26, буква „и“ от ДР се определя, като облагаемият доход по чл. 24, начислен от платеца за съответния месец, се намалява с авансово внесените чрез дружеството осигурителни вноски, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка по реда на КСО и ЗЗО. Ако задължителните осигурителни вноски на самоосигуряващото се лице не са внесени чрез платеца на дохода, при определянето на месечната данъчна основа, същите не могат да бъдат приспаднати. Удържането и внасянето на данъка се прави от платеца на дохода.
 
Самоосигуряващото се лице, което ще получава суми за положен личен труд, трябва да се осигурява като самоосигуряващо се лице. За това, че лицето ще получава суми за положен личен труд през месеците, не трябва да се уведомява НАП чрез регистрация на трудов или граждански договор. Чрез подаване на декларация образец 1 и образец 6 и при определяне на окончателния размер на осигурителния доход сумите от изплатения личен труд ще се отразят върху осигурителния доход на лицето.  
 
Самоосигуряващото се лице като физическо лице, получило доходи от възнаграждения за положен личен труд в дружеството, има задължение на основание чл. 50, ал. 1 и ал. 3 от ЗДДФЛ да подаде годишна данъчна декларация.
 
Данъка върху доходите от възнаграждения за положен личен труд от самоосигуряващи се лица се определя по реда на чл. 42, ал. 4 от ЗДДФЛ и следва да бъде включен в декларация образец 6.
 
При реално положен личен труд в дружеството и съответно издаден документ по реда на чл. 7, ал. 2 от Закона за счетоводството и чл. 10 от ЗКПО, разходът за начисленото възнаграждение следва да бъде признат за данъчни цели.
 
Самоосигуряващите се лица внасят осигурителни вноски авансово през календарната година върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Окончателният размер на месечния им осигурителен доход се определя за периода, през който са упражнявали трудова дейност през предходната година, въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по ЗДДФЛ, който не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателната осигурителна вноска е в размера за фонд "Пенсии" и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация.
 
Дължимите осигурителни вноски върху възнагражденията, изплащани на самоосигуряващите се лица за положен личен труд в дружеството, се внасят по реда на чл. 6, ал. 9 от КСО, т.е. внасят се от самоосигуряващите се лица в срока за подаване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ - до 30 април на следващата календарна година.
 
При изплащане на възнаграждение на самоосигуряващото се лице за положен личен труд във фирмата за авансово удържания данък по чл. 42 от ЗДДФЛ следва да се подаде декларация образец 6 в срок от 01-во до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е удържан.
 
Самоосигуряващите се лица подават декларация образец 6 еднократно до 30 април за дължимите осигурителни вноски за предходната календарна година и задължителните осигурителни вноски върху осигурителен доход, формиран по реда на чл. 6, ал. 9 от КСО.
 
За самоосигуряващото се лице като физическо лице, получило доход от възнаграждение за положен личен труд, също така възниква задължение да подаде годишна данъчна декларация на основание чл. 50, ал. 1 и ал. 3 от ЗДДФЛ. Възнаграждението за положен личен труд следва да се отрази в Приложение 1 доходи от трудови правоотношения.
 
Декларация образец № 1 се подава с код 12 във „Вид осигурен“ при подаване на данни за осигуряването на лицето като самоосигуряващо се лице. За месеца, през който се изплащат възнаграждения за положен личен труд, се подава и декларация образец 1 с код 90 с данни само за данъка.
 
С уважение:

 
 
Нормативна рамка

КСО

ЗДДФЛ

ЗЗО

ЗКПО

ЗСч

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Подобни статии

x