Понижение наполовина на забавените възнаграждения отчита ГИТ
Отговор, предоставен от
PortalTRZnormativi.bg
PortalTRZnormativi.bg
09 Апр 2019
Сумата на установените от ГИТ забавени възнаграждения през първите 3 месеца на тази година е почти наполовина по-ниска спрямо същия период на миналата година.
За тазгодишното първо тримесечие са установени 3.8 млн. лв. забавени заплати, а платените след намеса на ГИТ, вкл. и за стари периоди, са 2.9 млн. лв. През 2018-та забавените заплати са били 8.2 млн. лв. Понижава се и средният брой на ощетени работници, който през 2019 г. е 2208 лица, а през 2018 г. е бил 4191 лица. Практиката сочи, че при забавени възнаграждения винаги са налице работещи, подаващи сигнал в ГИТ, поради което може да се счита, че контролът обхваща всички бавещи възнаграждения работодатели.
От 31 март на миналата година ГИТ получи правомощие да инициира обявяване в несъстоятелност или откриването на производства по несъстоятелност на работодатели, бавещи заплати на поне 1/3 от трудещите се при тях за период, навдишаващ 2 месеца. За 1 г. контролните органи на ГИТ са подали на това основание 55 искови молби, като 11 от тях са подадени през настоящата година. На първа инстанция са решени 36 от образуваните съдебни производства. 3 от тях са обжалвани и още се разглеждат от по-горната инстанция.
23 фирми са обявени в несъстоятелност, а за 8 е открито производство по несъстоятелност съгласно решения на първа инстанция. 3 молби са отхвърлени, тъй като работодателите са платили забавените заплати. 1 е оттеглена от ГИТ, след като са били представени доказателства за платени заплати и 1 е спряна заради подадена искова молба от друг кредитор. Съдебните решения позволяват на потърпевшите потърсят обезщетения от Фонда за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя.
източник: gli.government.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Няколко практически съвета за сключване на трудов договор"!
Подобни статии от категория Заплата
23Апр2021
Съществува ли задължение за работодателя да индексира трудовите възнаграждения на работниците и служителите?
от доц. д-р Андрей Александров
23 Апр 2021
26Март2020
Кои работодатели ще могат да кандидатстват за компенсация от 60% от брутните заплати на служителите си
от доц. д-р Андрей Александров
26 Март 2020
19Март2019
За правната природа на бонусите (премиалните възнаграждения)
от доц. д-р Андрей Александров
19 Март 2019