Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Плащане на осигуровки за период през 2011 г., през който лице е било ЕТ

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

➤ Физическо лице, пенсионирано при условията на втора категория труд, работи и се осигурява от 10 год. в Норвегия. Там претърпява инцидент, вследствие на който го трудоустрояват. За определяне на обезщетението властите в Норвегия изискват от НОИ информация за осигуряването на лицето в България преди установяването му в Норвегия. При проверката се установява, че за период от 01.04.2011 г. до 31.12.2011 г. лицето не се е осигурявало - упражнявало е дейност като едноличен търговец и като пенсионер се е възползвало от възможността да се осигурява само здравно. Възможно ли е да се платят осигуровките за посочения период? Ако това е възможно - как следва да бъде оформено плащането, на каква база следва да се изчисли размерът на вноските и с какви проценти? Трябва ли да се подава декларация образец 1 за периода?


Отговор:
За времето, през което лицето е упражнявало дейност като едноличен търговец, пенсионер за периода април - декември 2011 г. не е пожелал да се осигурява за държавното обществено осигуряване (ДОО), а само за здравно осигуряване. За да пожелае лицето да се осигурява и за ДОО по свое желание, по тогава действащото законодателство е следвало да подаде декларация ОкД-5 с фиксирана дата, от която желае да се осигурява за ДОО. Трябвало е да подаде декларации образец 1, декларация образец 6, да подаде съответната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, да попълни Справка за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2011 г., да внесе определените от закона осигурителни вноски за ДОО  и т.н. Със задна дата тези действия е невъзможно да се извършат, защото са изпуснати всички срокове за определяне вида на осигуряването, деклариране и внасяне на осигурителните вноски. За този период той няма задължения за внасяне на осигурителни вноски според декларациите, които е подал за 2011 г. 

С уважение:

 
 
Нормативна рамка

ЗБДОО

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

Подобни статии

x