Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Отразяване във ведомост на часове, отработени от командировани в Германия работници

Аспасия Петкова Отговор, предоставен от
Аспасия Петкова
Въпрос:

Моят въпрос е свързан с изчисляването на отработени часове и извънреден труд. Имаме командировани работници за работа в Германия. Поради пандемията, разпореждането на немските власти е да не се работи повече от 6 часа на ден. За тези на немски трудови договори те доплащат разликата от 2 часа, но при нас нещата стоят другояче. Работниците работят от понеделник до събота включително по 6 часа на ден. Пример: месец март е с 23 работни дни за тях, т.е. има 184 часа. Те са отработили от понеделник до петък - 23 дни х 6 часа = 138 часа и четири съботи по 6 часа = 24 часа. Общо имат отработени 162 часа. Как ще се отрази това във ведомостта? Трябва ли, при положение че са работили в събота, да начислявам извънреден труд, а фактически нямат отработени 184 часа? Работниците са командировани в Германия по чл. 121а, ал. 1 от КТ. С код вид осигурен 99 и не мога да ползвам сумирано изчисляване на работното време.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Отразяване във ведомост на часове, отработени от командировани в Германия работници

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук за да се регистрирате в portaltrznormativi.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portaltrznormativi.bg

Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalTRZnormativi.bg и получете специален PDF "Трудово право и осигуряване 2021: Отговори от експерти"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x